KUALA LUMPUR
05.03.2017 Saat : 18:37
  


 

  

  

 

   Dünya turuna çıkmaya niyet etmiştik bir kere, ilk rotamız daha öncede gitmiş olduğumuz  Güneydoğu Asya olacaktı. Sri Lanka'da geçirdiğimiz 17 günden  sonra ikinci durağımız Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'du.... Sri Lanka'nın başkenti Colombo'dan 3,5 saat uçak yolculuğundan sonra bu ülkenin başkentinde bulunmak bize Amerika'da olmak gibi geldi.

   Uçakta yanımızda oturan kişi bizim konuşmalarımıza kulak misafiri olmuş ve Türk müsünüz diye sorunca oldukça şaşırdık. Koca uçakta yanına Türkçe bilen birisinin oturması hem de Sri Lanka'da, ne kadar büyük bir tesadüf...İtalyan asıllı Giulio ile tanışmamız böyle oldu. Kendisi yaklaşık 25 yıl Antalya'da turist rehberliği yapmış. Türkçesi çok iyiydi. Giulio'da Sri Lanka'da 10 gün geçirmiş ve  Kuala Lumpur aktarmalı olarak Vietnam'a kız arkadaşının yanına gidiyormuş. Türkiye'yi çok seviyor ve Türk insanlarını iyi tanıyan  birisi.. Artık emekli olduğunu ve Türkiye'ye yerleşmek gibi bir ihtimali olduğunu söyledi. Uçağımız inince birbirimizin iletişim adreslerini alıp vedalaştık.

   Kuala Lumpur Havaalanı çok büyük bir havaalanı.. Şehir merkezine uzak bir mesafede... Şehre ulaşımda bir çok seçenek mevcut. Birincisi express tren...Bu hızlı ama pahalı bir seçenek: 55 RM (Yaklaşık 44 TL). Sonuçta şehir kaçmıyor, bu yüzden tercih etmedik. İkinci seçenek taksi... Bu yine pahalı bir seçenek. Zaten hiç bir şey bilmeyen birisi de bunu yapabilir. Yani çok yaratıcı bir seçenek değil. Fiyatı yaklaşık 100 RM (80 TL) En ucuz seçenek ise shuttle bus. 10 RM (8 TL) karşılığında yaklaşık 75 dakikada şehir merkezine varabiliyorsunuz. Bunun için havaalanın en alt katına inip gideceğiniz bölgeye göre gişelerden bir bilet almanız yeterli. Paranızıda yine bu katta bulunan dövizciden bozdurup RM alabilirsiniz. Otobüse binmek için RM ödemeniz gerekli gişelere, dolar geçmiyor. Sadece bilet alabilecek kadar bozdurun kurlar şehir merkezine göre düşük cünkü.

  Shuttle bus ile şehre yaklaştıkça (Sri Lanka'dan hemen sonra buraya gelmenin de etkisiyle) şehrin modernliği bizi kendine hayran bıraktı. Kuala Lumpur ya da halkın deyimiyle KL, koskoca bir şehir. Gökdelenler, devasa alışveriş merkezleri, işe gidip-gelen insanlar... Her yıl milyonlarca turist çeken bir şehir ve çevre ülkeler için önemli bir aktarma noktası... Dolu dolu bir şehir KL. Aradığınız her şeyi bulabilirsiniz: Giyim, aksesuar, yiyecek ve elektronik eşyalar oldukça uygun Türkiye'ye kıyasla... Biz, ihtiyacımız olan elektronik eşyaların çoğunu buradan aldık. Lot Yat Plaza, Kuala Lumpur'un en uygun fiyatlı elekronik ürünler satılan çok katlı mağazası...

 

   Kuala Lumpur'da Yaşam

 

  Malezya'nın genelinde üç büyük etnik grubun mevcut olduğundan Malezya yazımızda bahsetmiştik. Bu durumu en belirgin olarak görüp yaşayabileceğiniz yer ise Kuala Lumpur... Malaylar, Çinliler ve Hintliler... Aralarında bazı siyasi problemler olsa da şehir merkezinde bunu hissetmek bir turist için biraz zor. Müslüman Malaylar devlet işlerinde çalışıyorlar. Yönetim ve nüfus çoğunluğu da Malaylarda olduğu için kendilerini ayrıcalıklı olarak görüyorlar. Ekonomi ve ticaret ise daha çok Çinlilerin elinde... Dükkan sahipleri ve devasa alışveriş merkezlerinin sahipleri de genelde Çinli işadamları... Hintlilerin ise toplumdaki yeri daha çok hizmet sektöründe... Bunların dışında civar ülkelerden gelip hizmet sektöründe çalışan binlerce insan var. Özellikle Endonezya, Filipinler, Bangladeş, Myanmardan gelip burada çalışan çok insanla tanıştık. Onlardan buraya yerleşme hikayelerini dinlemek zevkliydi. Başka ülkelerde o kadar farklı hayatlar var ki.

   Kuala Lumpur'da araba kullanan kadın sayısı oldukça fazla... Genelde küçük arabaları tercih ediyorlar. Motosiklet kullanan insanların hepsi kask takıyor. Kiralama şirketleri de ehliyetsiz olan sürücülere kesinlikle kiralama yapmıyor. Motorsiklet kiralama konusunda ehliyet ile ilgili hassasiyeti diğer ülkelerde görmemiştik.

   KL'da herkes İngilizceyi çok akıcı konuşuyor, diğer asya ülkelerine kıyasla...

   Yurtdışında size çok lazım olan telefon hattını, KL da pasaportunuz ile birlikte 7-Eleven adındaki marketten 10 RM ücret ödeyerek alabilirsiniz. İşlemler yaklaşık 15 dakika kadar sürüyor.

 

  Kuala Lumpur'da Ulaşım

 

  Çok yönlü bir ulaşım ağına sahip bir şehir Kuala Lumpur... Şehri adeta bir ağ gibi saran metro hattı gidilecek çoğu yere sizi götürüyor. Keza belediye otobüsleri ve bizim çok sık kullandığımız şehir içinde ücretsiz ring seferi yapan GOKL adlı halk otobüsleri ulaşımdaki diğer seçenekleriniz...Şehir merkezinde gezilecek çoğu yere bu ücretsiz otobüslerle gitmeniz mümkün... Düşük bütçeli gezgin olarak bizim oldukça işimize yaradı. Gün içinde sürekli işler halde olan bu otobüsler Blue - Red - Green ve Purple (mavi - Kırmızı - Yeşil ve Mor) olarak 4 hat halinde, şehrin içinde kendi güzergahlarında sürekli devir-daim halinde taşıma yapıyorlar. Bedava şehir turu adeta... Bunu hem yerel halk, hem de turistler kullanabiliyor. Bedava... Biz, Kuala Lumpur'da şehir içinde bunu çok kullandık. Yürürken sıcaktan bunalıp yorulduğumuz anlarda bu otobüslere atlayıp hem serinledik , hem de dinlendik. Bu arada bu hattın otobüslerinde hepsinde olmasa da bedava wifi ağı da mevcut... Bu da çok işimize yaradı. GOKL otobüslerinin güzergahı ve sefer sıklığı ile ilgili aşağıdaki link işinize yarayacaktır.

http://www.gokl.com.my/

  Güneydoğu Asya ülkelerinin vazgeçilmez ulaşım aracı 3 tekerlekli motorsikletleri (namı diğer tuktuk) Kuala Lumpur'da hiç görmedik.Kullanılmıyor...

 

 

  Kuala Lumpurda Yeme-İçme

 

  Bir ülkede üç etnik grup iç içe yaşayınca haliyle yemek çeşitleri de bol oluyor. Hint, Çin ve Malay mutfakları farklı tatlarla donatılmış. Bunları deneyebilirsiniz. Mutlaka kendi damak tadınıza uygun bir şeyler bulacaksınız. Şehrin her noktasında restoranlar var. Özellikle alışveriş merkezlerinin üst katlarında dünya mutfaklarından seçilenleri uygun fiyata bulmanız mümkün. Malay yemekleri çok şekerli soslarla yapılıyor. Kahvaltı kültürlerinin bizimle ilgisi yok. Biz, sabahları hamur işiyle kahvaltımızı geçiştirmeye çalıştık. Ancak hamur işlerinin hepsinde tuz yerine şeker kullandıkları için belli bir noktadan sonra bıkkınlık geliyor. Tuzu genel olarak Güneydoğu Asya'da pek kullanmıyorlar. Biz Türklerin tuza ne kadar düşkün olduğu malum...

 

 

  Kuala Lumpur'da Konaklama

 

  Kuala Lumpur'da her keseye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Eğer bizim gibi düşük bütçeli sırt çantalı gezginseniz; Çin Mahallesi ve Hint Mahallesindeki otel ve hostelleri değerlendirmekte fayda var. Biz, Kuala Lumpur'da yaptığımız otel konaklamalarında China Town (Çin Mahallesi) bölgesindeki Soho City Hotel'i tercih ettik.  China Town'ın tam ortasında, çarşının içinde; çok merkezi, lüks değil fakat temiz ve ucuz bir oteldi. Lüks meraklıları için de seçenekler çok tabii ki... Kuala Lumpur'da couchsurfing yapmak, alternatif bir seçenek olabilir ama nede olsa büyükşehir insanların birbirlerine olan güvenleri az.  Biz bir kaç kez denedik ama kendimizi davet ettiremedik. İlerde bununla ilgili olarak ayrıntılı yazılarımız olacak.

   Kuala Lumpur ile ilgili bizim şansımız, gezgin arkadaşlarımız "Kokla Dünyayı" ekibi Tuğçe ve Gökay sayesinde 4 gün bir rezidansta konaklama imkanına sahip olmamızdı. Kuala Lumpur'da Petronas ikiz kulelerinin hemen yanında oturan Brezilyalı arkadaşları bizi evimizdeymiş gibi rahat hissettirdi. Eşsiz bir deneyimdi. Teşekkürler Tuğçe ve Gökay...

 

                                                           

                                                           

 

  Kuala Lumpur'da Nereler Gezilir

 

  Petronas İkiz Kuleler

 

                         

  Kuala Lumpur'un en bilinen turistik noktası... Bizce de görülmesi gereken ilk yer... Kuala Lumpur'a gidip de arka planında İkiz Kuleler ile fotograf çektirmeyen yoktur herhalde... Bu kuleler ulusal petrol şirketi Petronas'ın idari binaları... İlk yapıldığında dünyanın en yüksek binası olduğu söylenir. Daha sonra daha yüksekleri yapıldı. Bu binaların altında Suria alışveriş merkezi ve devamında bir çok alışveriş kompleksi vardır. Suria lüks bir alışveriş merkezi; alt katında Setar ve Cold Storage isimli marketler var. 16:00'dan sonra bu marketlerdeki yiyeceklerde indirim oluyor. Özellikle suşi indirimlerini değerlendirip alış veriş merkezinin arkasındaki KLCC Park'ta yemek, bizim olduğu gibi sizin de tercihiniz olabilir.

 

                                                                                                      

  Akşam 21:00-22:00 saatleri arasında burada bulunan havuzda ışıklı ve müzikli su gösterileri oluyor. Kaçırmamanızı öneririz.

 

                                                                   

  Kulelerin arasındaki köprüye çıkıp manzarayı izlemek de paraya kıyacaklar için güzel bir aktivite olabilir. Biz, kıyamadık. (55 RM)

 

  Batu Caves

 

 

                                         

  KL Central istasyonu, Kuala Lumpur'da trenlerin bir nevi aktarma noktası... Batu Caves'a gitmek için buradan geçmek zorundasın. Biz KL'da Petronas İkiz Kulelerin hemen yanında bulunan Brezilyalı arkadaşların rezidansından ilk olarak metroyla KL Central'a kişi başı 2,40 RM verek vardık. Buradan da yine kişi başı 2,60 RM verdik ve son durakta indik. Zaten durağın ismi de Batu Caves. Bu tapınak Thaipusam Hindu Festivali'nin Malezya'daki kutlama yeri. Malezya'da Hinduların en önemli tapınağı... Tapınaktaki satıcıların hepsi Hindu.. Kendinizi Hindistan'da gibi hissedebileceğiniz yerlerden biri... Mağara içinde bulunan tapınaklara çıkabilmek için 272 adet dik merdiven çıkmak gerekiyor. Bu yolda size birbirinden muzip maymunlar eşlik edecek. Mağaraya ulaştığımızda her yerde heykeller ve dini figürler vardı. Daha sonra tekrar merdivenli bir bölüm var. Buradan en tepe noktaya geliyorsunuz. Üstü delik bir mağaraya ulaşıyorsunuz. Delikten gökyüzünü görebiliyorsunuz. Merdivenleri çıkmak oldukça yordu bizi, bu yüzden yukarıda biraz dinlendik. Buraya giriş ücretsiz. Aşağı inip sağ tarafa ilerlediğimizde bir mağara daha var. Oraya rehber eşliğinde, kask takılarak giriliyor. İçeride flaşlı fotoğraf çekilmesi yasakmış. Giriş de ücretli olunca; işin aslı çok da merak etmediğimizden girmedik. İçerideki görülecek bitki ve hayvanların bilgisi mağara girişinde vardı, ilgimizi çekmedi.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

                                       

 

  Kampung Bahru (Eski Malay Evleri)

 

                        

  Başkentte gökdelenlerin arasında, geçen yüzyıllardan kalmış tipik malay evlerinin bulunduğu bir mahalle... Eski Malay evlerini görmek isteyenlerin uğraması gereken bir yer. Biz, çevresinde ve sokakların ıssızlığında bayağı yürüdük. Sessizliği, kuş sesleri çok hoşumuza gitti. Yerel restoranlar çok sayıda ve uygun fiyata yemek bulabilirsiniz. GOKL Red Line ile buraya gidebilirsiniz.

                   

  KL City Galery

 

                     

  Şehrin merkezinde bulunan şehir galerisine dönüştürülen bu binada neler var? Öncelikle bu binaya giriş 5 RM olup bunun karşılığında içeride bulunan cafeden birşeyler yiyip-içebilir veya hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Bir anlamda giriş ücretsizdir diyebiliriz. Binaya girdiğinizde size Malezya'nın tarihini anlatan fotoğraflardan oluşan bir galeri ile karşılaşacaksınız. Ardından girilen odada Kuala Lumpur şehir maketi bulunuyor. Daha sonra bir lazer şov başlıyor ve Kuala Lumpur ile ilgili bir tanıtım izleniyor. Neydi, ne oldu ve gelecekte neler yapılacak şehirle ilgili... Mevcut durumundan bahsediliyor. Biraz hızlı bir video gösterisi... Bu video şov bir kaç dakika sürüyor bu sırada ışıklar kapanıyor ve odanın ortasındaki şehir maketi üzerinde ışık gösterileri oluyor. Bundan sonra ise hediyelik eşya bölümüne geçiyorsunuz. Binanın önünde "I LOVE KL" yazısı var. Burası turistlerin fotoğraf çekilme noktası... Haftanın belli günlerinde KL City Galery binasının önünden Botanik Park'a golf arabalarıyla turlar düzenleniyor. Botanik Park'ı gezmek için güzel bir seçenek. Yine bu binanın önünden haftanın belli günlerinde ücretsiz Walking Tour gezileri oluyor.

 

 

                  

  KL City Galery'e ulaşım, açılış-kapanış saatleri vb. bilgileri güncel olarak aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz.

http://www.visitkl.gov.my/visitklv2/index.php?r=column/cthree&id=107&place_id=1071

 

  Botanik Park (Lake Gardens)

 

                                  

  Şehir merkezine 2-3 km uzaklıkta olan bu park KL'da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Gökdelenler arasında kalmış, fakat çok güzel muhafaza edilmiş, çok güzel bir park. Çalışan insanların öğle tatillerinde gelebilecekleri, nefes alabilecekleri bir alan. İçinde Hibisküs Bahçesi, Orkide Bahçesi, KL Kuş Parkı, Kelebek Parkı gibi pek çok gezilecek alanı mevcut. 2 tam gün bu parkı gezmeye yeterli olur. Biz, bu parkı yavaş yavaş yürüyerek gezmeyi seçtik. Hava çok sıcak değilse parkı adım adım gezmek güzel olacaktır. Bizim gezdiğimiz gün tam yürüme havasıydı, biz de yürümeyi seçtik.

 

  Eko Park

 

                    

  Şehrin merkezinde ücretsiz otobüslerle gidilebilecek bir park... Şehrin neredeyse her yerinden görünen KL Tower kulesinin hemen yanında... Gökdelenlerin arasında nefes alınabilecek bir alan... Parkın içinde bazı bölümler var ki balta girmemiş orman gibi.. Yürüyüş parkuru şeklinde düzenlenmiş ince uzun yollar, bazı yerlerde asma ip köprüler...Gittiğiniz yol sizi bir şekilde çıkışa ulaştırıyor. Biz parkın aşağısından hasbelkader bulduğumuz girişten yürümeye başladık tepeye doğru ve KL Tower'ın önüne çıktık. Siz tam tersini denerseniz daha az yorulursunuz.

 

  Bangsar ve Bukit Bintang

 

  KL'in gece hayatının olduğu bölgedir. Batı tarzı restoranların bolca bulunduğu bir cadde. Zaten bar ve restoranlarda bol miktarda yabancı turist, expat ve beyaz yakalı göreceksiniz. Bir gecenizi buraya ayırarak eğlenebilirsiniz.

 

  Brickfields

 

 

  KL'ın en büyük Little India'sı... Buraya gediğinizde kendinizi resmen Hindistan'da gibi hissedeceksiniz. Yemek kokuları tüm caddeyi sarmış bir şekilde... Onlarca Hint dükkanı... Takılar, kumaşlar, müzikler... Sokaklar Hintlilerle dolu...Gezi boyunca 5-6 kez Kuala Lumpur'a geldik. Üçüncü ya da dördüncü gelişimizde buraya uğrayabildik. Mutlaka uğramanız gereken bir yer. Ancak akşama doğru uğrayın. Hareketlilik akşam saatlerinde...

 

  Merdaka Meydanı

 

 

  Bağımsızlık anlamına gelen Merdaka Meydanı şehrin merkezinde olup, ulaşımı çok kolaydır. Ortada futbol sahası büyüklüğünde boş-yeşil bir alan... Hemen önünde çok uzun bir direği olan Malezya bayrağı... Etrafında ise tarihi binalar...

 

  Central Market

 

 

  1888 yılında hal olarak inşa edilen bina, 80'li yıllarda yenilenerek hediyelik eşya satan bir alışveriş merkezine dönüştürülmüş. Çevresinde, açık havada bulunan standları gezebilir; önünde zaman zaman yapılan dans, müzik vb. gösterilere katılabilirsiniz.

 

  China Town (Çin Mahallesi)

 

 

  Şehrin merkezinde dev bir pazar...Neredeyse tüm dükkan sahipleri Çinlilerdir. Kuala Lumpur'da en ucuz alışveriş yapabileceğiniz yerlerden biri... Çakma ürünler bol miktarda... Pazarlık tüm Güneydoğu Asya'da olduğu gibi burada da abartmamak kaydıyla şart... Ara sokaklarında bar ve restoranlar mevcut. Özellikle deniz ürünleri için KL'da ideal yerlerden biri... Ancak bize çok uygun gelmedi. (Diğer Güneydoğu Asya ülkeleriyle kıyaslandığında) Türkiye fiyatlarıyla kıyaslayınca uygun ama... Sırt çantalı gezginlerin uygun fiyata konaklayabileceği otel ve hosteller de bu bölgede bulunuyor. Biz, KL'da otel konaklamalarımızı burada yaptık.

 

    Tekstil Müzesi

 

 

  Merdaka Meydanı ile Botanik Bahçesi arasındaki yol üzerindeki bu müzeyi tesadüfen gördük. Giriş ücretsiz olunca da kendimizi içeride buluverdik. İçeride dokumalar, tezgahlar, maket ve takılarla oldukça özenilmiş bir müzeydi. Zamanı olanlar için tavsiye edebiliriz.

 

  KL Tower

 

 

  Ankara'daki Atakuleye benzer bir yapı... Kulenin seyir terasinin olduğu bölümde bir restoran mevcut. Yukarıya çıkmak için ciddi bir miktarda para vermek gerekiyor. Çeşitli paketler yapmışlar. İçinde restoranda yemeğin de dahil olduğu... İlgimizi çekmedi. KL Tower'ın önünde fotoğraf çekilebilir hemen yanındaki oldukça küçük hayvanat bahçesinde eğlenebilirsiniz. Eko Park da yine KL Tower'ın hemen yanında bulunuyor. Kl Tower güncel giriş ücretleri için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

 

https://www.menarakl.com.my/index.php/online-ticketing

 

 

   KL, şehir yaşamını sevenler için gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer... Biz, doğada yaşamayı şehire tercih ederiz. Ancak bu durum Kuala Lumpur'u sevmemize engel olmadı. Kuala Lumpur, enerjisi olan bir şehir. Üç farklı milletten insanların belli bir ahenk içinde yaşadığı bir şehir. Aynı anda üç farklı yaşam şeklini görebiliyorsunuz. Üçü de geleneksel yaşam biçimi... Hint sokakları, Çin sokakları , Malay sokakları ayrı yerlerde hakim şehirde. Her ırkın sokaklarında kendilerine has dükkanları, satılan eşyaları, restorantları, otelleri ve hatta sokakları kaplayan kokuları farklı. Zamanı az olan ve 3 ırkın yaşam biçimini bir arada görmek istiyorum diyen bir turistin  bu ülkeyi ziyaret etmesi uygun olur. Ayrıca şehir yaşamı ile ilgili bazı gözlemlerimiz de oldu. Gökdelenler ile yeşilin birarada olabildiğini; şehirde yağan öğleden sonraki kovadan boşanırcasına yağmurun sonrasında hayatın felce uğramadığını  ve bedava otobüs hatlarıyla halkına hizmet vermenin de belediyeyi batırmadığını görmemiz açısından güzel bir deneyim oldu Kuala Lumpur...

 

 

  Siz de Kuala Lumpur  ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.​

 

 
Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.