MALEZYA
06.03.2017 Saat : 08:47
  


 

Başkent: Kuala Lumpur

Para Birimi: Ringit (1 TL =1.35 RM)

Saat Farkı: + 5

Vize Durumu: Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor.

Diller: Malayca, Çince, Hintçe, Arapça ve İngilizce (Halkın çok büyük bir kısmı mükemmel seviyede İngilizce konuşabiliyor. Asya'da dil konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ülke)

Dinler: Müslüman (%55)-Budist (%25)-Hristiyan (%10)-Hindu (%6) ve diğer inanışlar

   Malezya Güneydoğu Asya'da yer alan 13 eyaletten oluşan bir federal devlettir. Eyaletlerin 9 tanesi sultanlar tarafından 4 tanesi ise valiler tarafından yönetiliyor. Her 5 yılda bir sultanlardan birisi dönüşümlü olarak kral oluyor. Bundan dolayı mıdır bilinmez, bizim kafamızdaki Malezya algısı biraz farklıydı, buraya gelmeden önce... Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'u görünce adeta ağzımız açık kaldı. Bu kadar modern bir şehir canlandırmamıştık kafamızda...İşte bunlar hep önyargı...

 

   Malezya, şehir yaşamı ile doğayı birbirine uydurmuş. Bunun en güzel örneklerini ise başkent Kuala Lumpur'da görebilirsiniz. Gökdelenler ile palmiye ağacı ormanları birarada... Ülkede yağmur ormanları yok edilerek, palmiye ağacı ormanı oluşturuluyor .Geniş orman alanlarının yandiğini görmüştük nedenini ise sonradan öğrendik. Bu bölge için palmiye yağı önemli bir endüstriyel ürün...Meyve bahçeleri biz göremedik, sadece tektük muz ağaçları vardı bazı şehirlerde. Marketlerde meyve ve sebze  fiyatları da pahalıydı.Bu ülkenin kırsal şehirlerinde ve adalarında monitör kertenkele göreceksiniz. Fotoğraf çekmek için yaklaştığınızda korkup kaçıyorlar, saldırgan değiller.

   Halkın neredeyse tamamı İngilizce'yi sular seller gibi şakır şakır konuşuyor. İngilizce biliyorsanız dil konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz garanti...Genel olarak güvenli bir ülke Malezya...Biz güvenlik konusunda endişe duyulacak herhangi bir duruma rastlamadık. Yine de genel korunma tedbirlerini unutmamakta fayda var. Sonuçta ne kadar güvenli de olsa yabancı bir ülkedesiniz.

  Bu ülkede 3 etnik kültür yaşamaktadır.Nüfusun % 49 unu Malaylar, % 35 ini Çinliler , % 10 unu Hintliler olusturmaktadır. Diğer civar ülkelerden de çalışmak amaçlı gelen insanlar da bulunur. Asyada iş bulma olanağı yüksek, en gelişmiş  ülkelerinden biridir. Malayların hepsi müslümandır, Çinliler genel olarak Budisttir  az sayıda Müslüman ve Hristiyan da bulunur. Hintlilerin çoğu Hindudur, az sayıda Müslüman olanı da vardır.Yerli halk Malaylardır ve ülke yönetimi Malayların elindedir.

  Resmi dil Malaycadır. Devlet okullarında Malayca öğretilir. Ülkede yaşamakta olan Hintliler ,Çinliler ve Malaylar karma sekilde devlet okuluna gidebilir. Özel olan Hint ve Çin okullarında Hintçe ve Çince de öğretilmektedir. Tamilce, Arapça ve İngilizce de konuşulan, dil bakımından zengin bir ülkedir.

   Ülkede üç kültürün yaşamakta olduğu semtler net bir şekilde ayrılmıştır.Çin mahallesinde; çin dükkanları,yemekleri , müzikleri ve insanlarını görerek kendinizi Çinde, Hint mahallelerinde hint dükkanları, yemekleri ve yüksek ses açılan müziklerini duyarak kendinizi Hindistanda hissedebilirsiniz. Malay dükkanlarında, Müslüman giyimleri, restaurantlarında helal yemekler mevcuttur.

   Genel olarak; Malaylar devlet işlerinde, Çinliler ticarette, Hintliler ise hizmet sektöründe çalışmaktadır.

   Gezmek icin zamanı olmayan kişiler, kültür turizmi yapmak isterse bu ülkeyi tercih edebilirler. Üç kültür, bir ülkede mevcut...

  

   KONAKLAMA

   Malezya'da her bütçeye göre konaklama seçenekleri mevcut...Bu konuda gezdiğimiz şehirler itibariyle hiç sorun yaşamadık. Booking ve Agoda sitelerini biliyor ve kullanıyorlar. Seyahat yapacağınız dönem itibariyle ülkelerin resmi tatili, dini-milli bayramlar ve festivallerini de göz önünde bulundurursanız, konaklama konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Fiyatlar Türkiye'deki aynı seviyedeki otellere göre uygun diyebiliriz.

   ULAŞIM

   Malezya ulaşım konusunu genel anlamda çözmüş bir ülke görüntüsü verdi bize...Şehir içi ulaşımda bir çok şehirde halkın kullanımına açık ücretsiz ring seferi düzenleyen klimalı, wi-fili modern otobüsler hizmet veriyor. Şehirlerarası otobüs seferleri de mükemmel bir şekilde işliyor. Kısacası ülkede gitmek istediğiniz yerleri belirleyin 'Nasıl giderim'i düşünmeyin. Ülkede Air Asia gibi bir havayolu şirketinin varlığı da düşük bütçeli gezginler için ayrı bir nimet...Biz, bir çok uçuşumuzda bu havayolunu kullandık ve memnun kaldık. Bir de sadece el bagajıyla yolculuk yapıyorsanız fiyatlar daha da aşağı iniyor bu havayolunda...

   YEME İÇME

   Ülkede Endonezya Çin ve Hint mutfağı başta olmak üzere bir çok dünya mutfağından örnekler görebilirsiniz. Yeme içme fiyatları Türkiye'ye kıyasla ucuz...Sokak yemekçilerinde bu fiyatlar biraz daha düşebiliyor. Malezya'da peyniri sadece ozel marketlerde bulabilirsiniz çok pahalı ,zeytin bulmak ise imkansız gibi bir şey...Hamur işi yiyeceklerin icine tuz yerine seker koyuyorlar....Tuzlu bir şey bulmak çok zor...Tuz sever bir millet olarak biz zorlandık bu konuda.

   ALIŞVERİŞ

   Malezya alışveriş konusunda favori ülkelerimizden...Özellikle elektronik fiyatları bu bölgenin en iyisi diyebiliriz. Türkiye'den çok daha ucuz olduğunu söylememize gerek yok sanırız. Elektronikle ilgili ihtiyaçlarınızı biriktirip, buradan toptan olarak yapmanızı öneririz. Diğer taraftan tekstil, oyuncak, aksesuar gibi ürünlerin Türkiye'den ucuz olmasına rağmen çevre ülkelerden bir tık pahalı olduğunu söylemek gerekir.

   NE İÇİN GİDİLİR

   Tropik adaları

   Vahşi yaşam parkları

   Elektronik alışverişi

   ARTILARI

   Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vizesiz olması

   Yeme içme konaklama ve ulaşımın ucuz oluşu

   Kuala Lumpur'un çevre ülkelere uçuşlarda ucuz bir aktarma noktası olması

   EKSİLERİ

   Günden güne fiyatların artıyor olması

   PABUCUMUN GEZGİNİ İZLENİMLERİ

   Malezyada bizim gözlemledigimiz bir durum olarak, Malaylar, çok güleryüzlü insan değillerdir. Hintliler, kendilerine çekiduzen veren, konuşmaları çok kibar, hal ve hareketleri dikkatli olan kişilerdir. Çinlilerde ise; bu hassasiyet pek görünmez.Yolda yürürken sallapati yürüyüş ile sana çarpan, restaurantlarına gittiğinde verilen siparişi pek anlamayıp yanlış yemek getiren kişilerdir. Bize çok komik gelen bir durum da; Çinliler verilen yemek siparişini masaya getirir getirmez hemen parasını söyleyip vermemizi bekliyorlar. Türkiyede pek rastlanmayan bir durum olarak bize garip geldi. Hintliler öyle bir şey yapmıyor. Rahat rahat yemeğini yiyip sonra ödeme yapıyorsun. Hatta bizden hesabın bozuk para  kısmını almayan bile oldu.

   Turistlere karşı bir güvensizlikleri var. Beş gün konaklama yaptıgımız bir otele, konaklama yapmadığımız bir gün, resepsiyondaki kişiler bizi tanıyor diye sırt çantalarımızı 2 saatliğine bırakmayı teklif ettik. Kabul etmediler. Sonuçta 5 gün konaklamışız orada..Güler yüzlü insanlara rastlamadık, bir soğuk davranma, resmiyet söz konusu.

   Malezyada otobüse binerken mutlaka yanınızda bozuk para bulunsun. Çünkü Malay şoförler, para üstü verme konusuna hiç karışmıyorlar. Verdiğiniz parayı hemen önlerinde bulunan para kutusuna atıyorlar. Siz istediğiniz kadar 'Fazla para verdim' deyin, 'Para değişimi yapılmaz' diye bir yazı asmışlar; onu gösterip sizi sallıyorlar.​

 

   MALEZYA ROTAMIZ

   Kuala Lumpur - Langkawi - Penang - Cameron Highlands - Melaka - Johor Barhu - Tioman Adasi - Kota Kinabalu - Tawao -Semporna

   NE ZAMAN GİDİLİR

   Malezya yılın her döneminde ziyaret edilebilecek bir ülke... Yine de batı bölgesi için Mart - Nisan ve             Ekim - Kasım ayları gitmek için diğer aylara nazaran uygun olmayan dönemler diyebiliriz. Doğu bölgesi için de bu aylara ilave olarak Aralık ayını da sayabiliriz. Bu dönemlerde yağışlar diğer dönemlere göre daha sık ve şiddetli olmaktadır.

   MALEZYADA NEREDE KALDIK

   Kuala Lumpur: Soho City Hotel 

   Langkawi: Motel Seri Mutiara  - Dhania Motel

   Penang: Broadway Budget Hotel  - Red Inn Heritage Guest House

   Cameron Highlands: Snooze Hotel  - TJ Lodge

   Melaka: Victors Guesthouse

   Johor Bahru: Memory Guesthouse JB

   Tioman Adası: Mokhtar Chalet

   Kota Kinabalu: Akinabalu Youth Hostel

   Tawau: VS Guesthouse

   Semporna: Marine Hotel

 

   Siz de Malezya ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

 

 

 
admin (pabucumun gezgini)
26.10.2016 23:13
Teşekkürler... Sunumdaki güzel enerjinizi bize de geçirdiniz. Şehirleri ve insanları da yazılara eklediğimiz zaman çok daha güzel olacak site..Takipte kalmaya devam...
Kelebekruhum
26.10.2016 15:50
Harika sunum ve detaylı yazılar için teşekkürler. Bu rotayı tercih etmem durumunda ilk başvuracağım adressiniz. Oh iyi ki gittiniz, hayallerinizi gerçekleştirdiniz.
Toplam 2 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.