MAKEDONYA
19.09.2016 Saat : 11:50
  


Başkent: Üsküp

Para Birimi: Dinar (1 TL: 20 Dinar)

Saat Farkı: - 1

Vize Durumu: Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor.

Konuşulan Diller:  Makedonca, Arnavutça, Sırpça, Romca, Türkçe

Din: Ortodoks Hristiyan (%64,7), Müslüman (%34,3) ve diğer inançlar

  

                                 Büyük İskender'in ülkesi Makedonya...

 

    Makedonya Cumhuriyeti veya kısaca Makedonya, Balkanlar' da bir ülke. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur

 

    Bugünkü Makedonya toprakları, tarihte birçok devlet ve imparatorluğun sınırları içinde olmuştur. Bunlar içinde Roma İmparatorluğu sonrasında  Doğu Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu, bölgede hüküm süren imparatorluklardandır. 600 yıla yakın süre Osmanlı egemenliğinde kalan bölge, 20. yüzyılda Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti'nin en güney kısımlarını oluşturmuştur. 1991 yılında özerk cumhuriyet Makedonya, Yugoslavya Sosyalist Federatif Cumhuriyeti’nin iç savaşlara girdiği dönemde bağımsızlığını ilan etmiştir. Birleşmiş Milletler  tarafından 1993 yılında tanınan ülke, Yunanistan'ın itirazı sonucu  Birleşmiş Milletler tarafından “Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti adıyla tanınmaktadır

  

   Makedonya Cumhuriyeti'nin tek büyük ırmağı tam ortasından geçen Vardar Nehri'dir. Gidenler mutlaka bu nehirin önünde fotoğraf çektirecektir, ülkeyi tam ortadan Eski Makedonya ve Yeni Makedonya olmak üzere  ikiye ayırır. Eski Makedonya  kısmında  Türk Tarihini çok net yaşayacaksınız. Türk çarşılarını, kafelerini, eski evlerini Türkçe konuşan insanları göreceksiniz.Aynı zamanda çok temiz ve bakımlı bir nehirdir.Türkiye'dekinlere hiç benzemez...  Ülkede yüksekliği 2,000 metreyi geçen 16 dağ bulunmaktadır. En büyük göller Arnavutluk, Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti'nin kesiştiği noktada bulunan Ohri,  Prespa ve Doyran Gölü'dür. Deniz kıyısı olmayan Makedonya 'da karasal iklimi hüküm sürer.

  

   Makedonya Cumhuriyeti çok etnik yapıya sahip bir devlettir.  En büyük nüfus Makedonlar’a aittir. Sonraki dağılım: Arnavutlar, Türkler,  Çingeneler,  Sırplar, Boşnaklar,  Ulahlar  şeklinde oluşmuştur.

 

    Makedonya Cumhuriyeti'nde en yaygın din % 64,7 ile Makedon Ortodoks Kilisesi'ne bağlı Ortodoksluk, %34,3 ile en yaygın ikinci din İslam 'dır.  Makedonya Cumhuriyeti oran açısından Türkiye, Kosova, Arnavutluk ve Bosna-Hersek'ten sonra Avrupa'daki en büyük Müslüman nüfusu barındırır. Ülkede Müslümanlar'ın büyük çoğunluğunu Arnavutlar oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra Türkler, Boşnaklar ve 40.000 - 80.000 kadar nüfusa sahip oldukları tahmin edilen bir Müslüman Makedon topluluğu da vardır. Müslüman Makedonlar, Hristiyanlardan ayırt edilmek için kendilerine "Torbeş" demektedirler. Ülkede 1200 kilise, 750 cami bulunur.Üsküp 'de Ortodoks ve İslam dinine mensup insanlar için değişik okullar vardır.

 

   Makedonya, Balkanlar gezisinde atlanmaması gereken bir ülke... Çok büyük bir tarihi mirasa sahip olan ülkede doğal güzellikler de çok fazla... Ülkenin bir çok şehrinde ise Türkçe geçerli dil... Son yıllarda gerek turlarla gerekse de bireysel olarak çok sayıda Türk turisti ağırlamış olduğundan, önceden Türkçe bilmeyen kesimde öğrenmiş bu süreçte...

 

   KONAKLAMA

 

   Her Balkan ülkesinde olduğu gibi beklentileri çok fazla tutmamak şartıyla Makedonya da konaklama konusunda problem yaşayacağınız bir ülke değil...Her bütçeye hitap eden ve yeterli sayıda konaklama seçeneği var. Hatta bir çok yerde otel-pansiyon seçeneklerinin dışında günlük kiralık evler de mevcut...

 

   ULAŞIM

 

   Makedonya'da şehiriçi ulaşımda otobüs ve taksi sık kullanılıyor. Otobüsleri  Avrupai tarzda lüx, bilet fiyatları uygun. Taksi ücretleri Türkiye  ayarında...Yazlık tarzı turıstlik şehirlerinde ise toplu ulaşım ağı çok yetersiz. Bir çok turistik bölgeye ya sefer yok, ya da çok seyrek saatlerde...Belki de biz yüksek sezonda gitmediğimizdendir. Ama taksiciler ile sıkı pazarlık sonucu uygun fiyatlara anlaşmak mümkün. Biz, İngilizce bilen taksici ile çok uygun fiyata birkaç turistik yer gezmiştik, üstelik uzak mesafeler idi.

 

   YEME-İÇME

 

   Yeme-içme konusunda sizi memnun edecek bir yer Makedonya... Çünkü yemek seçenekleri bol, ucuz ve lezzetli...Porsiyonlar ise gayet doyurucuydu. Balkan köfteleri ve shopska salatasını mutlaka deneyin. Kahvaltıda ise Arnavut börekleri bir harika.  Makedonya'da çok güzel kafeler gördük. Çok merkezi yerlerdeki lüks kafelerin menüleri Türkiye'deki ortalama kafe fiyatlarındaydı. Zaten ülke çok güzel ve gezmesi keyifli bir ülke... Bir de yeme içme ucuz olunca keyif ikiye katlanıyor.

 

   ALIŞVERİŞ

 

   Alışveriş konusunda Makedonya'dan alınacak şeyler çok klasik... İçki, sigara ve et ürünleri...Bir de anlayanlar için inci alınabilir. Bunlar dışında almaya değer çok fazla bir şey bulamadık. Türkiye'den gelen çok fazla ürün var mağazalarında. Özellikle tekstil ürünleri , ayakkabı, çanta... ama fiyatlar pahalı tabi.  Türk ürünleri için burada kaliteli algısı var.

 

   NİÇİN GİDİLİR

 

   Osmanlı tarihine ait eserleri

   Güzel doğası, temiz havası

   Kırmızı etin tadına ucuz yollu doymak için

   Türk kafelerinde dinlenmek için

 

   ARTILARI

 

   Vizesiz oluşu

   Yeme içme, konaklama ve ulaşımın makul fiyatlarda oluşu

   Türkçe'nin bir çok şehrinde konuşuluyor olması açısından gezmesi kolay bir ülke olması

 

 

   EKSİLERİ

 

    Fiyatların günden güne artıyor olması

 

   PABUCUMUN GEZGİNİ İZLENİMLERİ

 

   Turistik yerlere toplu ulaşım konusunda çok fazla seçeneğin olmadığı bir yer. Taksi kullanımı yaygın.

 

   Türkiye'yi genel olarak seviyorlar. Türkiye gündemine hakimler... Özellikle politika konuşmayı çok seviyorlar.

 

    Kurtlar Vadisi dizisi Makedonya'da çok izleniyor. Herkes Polat Alemdar hayranı... Raflarda Kurtlar Vadisi parfümü bile gördük.

 

    Marketlerde göreceğiniz ürünler hep Türk malı... Kendinizi Türkiye'de alışveriş yapıyor gibi hissedeceksiniz.

 

    Eski Yugoslavya arabası olarak bilinen Yugo ve Zastava markalı araçlar, bu ülkede çok kullanılıyor. Yazlık şehri olarak bilinen Ohrid'de her kapının önünde gördük.

 

    Bu ülkede merkezi yerlerde Casino görmek de mümkün.

 

    Büyük marketler de bile  saat  19:00 dan sonra alkollü içki satışları yasak. Dolapları kilitleniyor. Fiyatları çok uygun ve her boyda bulmak mümkün.

 

    Makedonya'da da TİKA çok etkin... Bir çok  Osmanlı eserinin TİKA'nın desteğiyle restore edildiğini göreceksiniz.

 

 

   MAKEDONYA ROTAMIZ

 

   Üsküp - Ohrid

 

 

   NE ZAMAN GİDİLİR

 

   Kosova, mevsimsel olarak Türkiye ile aynı zamanda aynı mevsimleri yaşadığı için gideceğiniz dönemi Türkiye'deki hava şartlarına bakarak seçebilirsiniz. Pabucumun Gezgini tavsiyesi olarak hava şartlarının daha elverişli olduğu Nisan-Eylül döneminde gitmenizi öneriyoruz.

 

 

   MAKEDONYA'DA NEREDE KALDIK

 

   Üsküp: City Hostel

   Ohrid: Apart Daire

 

 

      Siz de Makedonya ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

    

 

 

  

 
Ceyda
08.05.2018 20:30
Hocam selamlar , biz insallah agustos gibi balkanlara acilacagiz , makedonya ve sinir ulkeleri tren ile gezmeyi dusunuyoruz, peki sehirler arasi trenle gecis yapmakta mumkun mu , bilginiz varsa fiyatlardan da bahseder misiniz nasildi?
Toplam 1 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.