SRİ LANKA
19.09.2016 Saat : 09:37
  


 
 
 
 
Başkent: Kolombo
Para Birimi: Rupi (1 TL 50 Rupi)
Saat Farkı: + 3
Vize Durumu: Türkiye vatandaşlarından vize istiyor. Vizeyi online ya da kapıda vize olarak alabiliyorsunuz.
Diller: Sinhalaca (%74)-Tamilce (%18) ve diğer diller (%8)...  Halkın büyük bir kısmı İngilizce konuşabiliyor. Asya'da dil konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ülke.
Dinler: Budist (%69,1)-Müslüman (%7,6)-Hindu (%7,1)-Hristiyan (%6,2)
 
   Sri Lanka, Güney Asya'da Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint okyanusunda bulunan bir ada ülkesidir. Sri Lanka, gitmeden önce hakkında pek fazla bilgiye sahip olmadığımız bir ülkeydi. Sadece coğrafi olarak Hindistan'a yakın bir ada ülkesi olarak aklımızda yer etmişti. Ülkenin batı, merkez ve güneyinde bir çok şehir gezdik. Bize ülkeyi genel anlamda değerlendirme imkanı verecek bilgilere ulaştık. Sri Lanka, her anlamda küçük bir ülke. Toprakları, şehirleri, insanları, hatta ulaşım araçları bile küçük...Gelişmiş bir ülke mi kesinlikle hayır...Türkiye'nin 30 yıl kadar gerisinden gelen bir ülke...Bu durum yaşamın her alanında değişmiyor.
 
   Bu yüzden Sri Lanka'da gezi düşünüyorsanız hayatı geri sarmaya hazırlıklı olun.
  
   Bu topraklara 1505 yılında  ilk gelen Avrupalı Portekizliler olmuştur.1658 yılında gelen Hollandalılar ,Portekizleri adadan çıkarmıştır.1796 yılında ise İngilizler adayı ele geçirmişlerdir .Uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında kalan ülkede herkes İngilizce konuşabiliyor.1948 yılında İngiliz Milletler Topluluğuna dahil,bağımsız bir üye devlet olmuştur.
 
   Sri Lanka resmi adı ile "Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti" olarak geçer.
1972 yılından önce "Seylan" adı ile bilinirdi. Hint Okyanusunun incisi sayılan bu ülkede 21 milyon kişi yaşamaktadır.
 
   Etkin Nüfus: Sinhala %73,8- Sri Lankalı Moor %7,2- Hint Tamil %4,6- Sri Lankalı Tamil %3,9
  
  Hükümet güçleri ve Tamil Kaplanları "Tamil Eelam Özgürlük Kaplanları" arasında gerçekleşen iç savaş 1983 yılından beri sürmekteydi. Tamil Kaplanları adanın kuzeyinde ve doğusunda "Tamil Eelam" adında bağımsız bir devlet kurmak istiyorlardı. Bu mücadele 2009 yılında hükümet güçleri zaferi ile son buldu. Şu anda ülkede savaş yoktur.
 
   Yeşilin her tonunu bu ülkede görmek mümkün. Doğası cok bakirdir hala. Hindistancevizi ağaçları her yerde, tarcin, pirinc ve yuksek yerlerde cay gorulur. Balıkçılıkla uğraşılır. Halkın geçim kaynağına bunların yanı sıra bir de turizm eklenmiştir. Evini pansiyona çeviren, bahçesine bakkal dükkanı açıp içinde yemek hizmeti veren  çok yerli halk vardır.
   
   Bolca yetişen taze meyveler cok lezzetlidir. Fiyatları da çok komik rakamlardadır. Çevrede en cok hindistancevizi ağaçları görülür.  Bu güzel meyvenin suyu kamışla içilerek susuzluğunuzu giderebilirsiniz. Uzun bir sure susamazsınız. Biz öyle yaptık.
 
   Bizim gözlemlediğimiz bir durum olarak: insanları samimi değil, güven vermiyor.Bir Sri Lankalı sana "Hello" deyip yanına geliyorsa mutlaka bir çıkar için geliyordur.Başımıza bu konu ile ilgili kötü bir durum geldi. Daha sonra ayrı bir başlık altında anlatacağız. Sürekli, turistlerden  çıkar sağlama çabası içinde yaşıyorlar. Tabii içlerinde az sayıda karşılaştığımız iyi niyetlileri ayırıyoruz.
       
    Davranış ve hareketleri çok kaba. Yaya olarak bile yolda yürüyorsanız çok dikkatli olmalısınız.Çünkü onlar hiç dikkat etmiyorlar.Motorsiklet ve araba kullanırken geri geri gelmelerinde arka tarafı kontrol etmek asla yok. Hatta el arabası sürerken bile insanın üstüne üstüne sürüyorlar. Kontrol algısı biraz zayıf malesef...
 
   KONAKLAMA
 
   Sri Lanka'da her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcut...Bu konuda gezdiğimiz şehirler itibariyle hiç sorun yaşamadık. Asya için genelde konaklamayla ilgili temizlik konusunda alarm verilir. Sri Lanka'da bu konuda hiç sıkıntı çekmedik. Ancak kırsal bir ülke olduğu gerçeğini de hesaba kattığımızda gecko dedikleri kertenkele türünü hostellerde sıklıkla görmek mümkün...Zararsız bu yaratıklar dışında temizlik konusunda herhangi bir alarm durumu yaşamadık. Tabii temizlik konusu göreceli bir konu bunu da belirtmekte fayda var.
 
   ULAŞIM
 
  
  1948 yılında İngiliz sömürgecilik döneminden kalma tren, tren rayları ve otobüsler hala kullanılmaktadır. O zamandan bu zamana ulaşım aracları ve imkanları konusunda taştaş üzerine konulmamıştır.Tek tip otobüse sahip oldukları için şehir içi ve şehir dışı ulaşımda aynı tip otobüs kullanılmaktadır. Klimalı ve klimasız otobüs arasında fiyat farkı vardır.Ekonomi yapmak isteyen gezginler, camı olmayan otobüslerde eksoz kokuları eşliğinde seyahat edebilirler.  Bu durum şehir içinde katlanılabilir olsa da, şehirler arası yolculuklarda çok rahatsız edici olabiliyor.
 
  Diğer taraftan ulaşımla ilgili ilk söyleyeceğimiz en önemli şey çok ucuz...Ne kadar ucuz olabilir ki demeyin; gerçekten çok ucuz...Tabii burada toplu ulaşımdan bahsediyoruz. Yoksa ülke içi uçak biletleri ucuz değil...Geniş bir karayolu ve raylı sistem ağına sahip Sri Lanka'da ulaşımda konfor aramak ise biraz lüks...Yani konfordan vazgeçtiğinizde çok komik ulaşım masrafı ödersiniz. Neredeyse her bölgesine ulaşan yaygın bir demiryolu ağı olan Sri Lanka'da üç tekerlekli motorsikletler de ulaşımın önemli bir dinamiği... Tabi bu araçlarda standart bir fiyatlama yok. Aslında şehir içi çalışan otobüslerde bile turistler için bir standart yok diyebiliriz. Bir çok toplu ulaşım aracında gideceğiniz mesafe için yerel halk tarafından ne kadar ödendiğini bilmezseniz kazıklanma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu ülkede turiste ayrı tarife uygulama yaygın...Bu durumu otobüse bindikten hemen sonra etrafınızdaki bir yerliye sorarak kazıklanmadan atlatabilirsiniz. Ancak sırtınızda çantayla otobüse binmeye çalışırken muavin sizle fiyat konusunda pazarlık yapmak isteyebilir. Çünkü burada bagaj her zaman ekstra para demektir. Tabii sadece turiste...
 
 
   YEME İÇME
 
       

   Her Asya ülkesinde olduğu gibi burada da pilav ekmek niyetine kullanılır.Yemeğin yanına pilav mutlaka gelir.

   Ülkede genel olarak Hint mutfağı etkisi var. Yemek fiyatları yerel restoranlarda çok komik rakamlar...Porsiyonlar iki kişiyi rahatlıkla doyuracak kadar büyük...Yemeklerde acı çok kullanılıyor. Ama öyle böyle değil yani...Eğer acı istemiyorum diye belirtmediyseniz, önünüze yemek yerine ateş topu gelecektir. Biz, ilk acı deneyimimizden sonra her siparişimizde 'Acı istemiyoruz' dediysek de yemekler onlara göre acısız, bize göre yine acılı geldi. Acı sevenler için buranın mutfağı bir harika...Yemeklerde hijyen konusu biraz sıkıntı yaratabilir. Biz herhangi bir problem yaşamamamıza rağmen hijyen konusunda biraz sıkıntı olduğunu düşünüyoruz. Bu değerlendirmemiz lokal restoranlar için geçerli...


   Ülke balıkçılık ve deniz mahsulleri  ile ünlüdür, balık pazarlarında fiyatları da ucuzdur.Ancak yerel restaurantlarda balığı sek porsiyon olarak bulamazsınız. Pilavın yanında veya içine karıştırılmış şekilde bulabilirsiniz. Ancak lüks restaurantlarda pahalı fiyata bulabilirsiniz.

 

        

   ALIŞ VERİŞ
 
   Sri Lanka'ya gelmeden önce yaptığımız araştırmalarda, batik tekstilin buradan alınabilecek en uygun şey olduğu yazıyordu. Ancak biz batik namına çok fazla bir şey bulamadığımız gibi bulduklarımızın ise fiyat konusunda bize cazip gelmediğini söyleyebiliriz. Bunun dışında meşhur Seylan çayının memleketinden çay almadan dönmek olmaz. Burada da şöyle bir sıkıntı var. Turistik yerlerde satılan çaylar aşırı pahalıydı. Marketlerden ya da yerel pazarlardan çay alınması halinde daha uygun fiyatlara alış veriş yapılabilir. Sri Lanka'dan alınabilecek diğer şey ise baharat... Yine turistik olmayan yerlerden ya da kaldığınız hostelden rica edebilirsiniz sizin yerinize alışveriş yapması için...Böylece turistik fiyatlardan da etkilenmemiş olursunuz.
 
   NİÇİN GİDİLİR?
 
   Hala bakir kalabilmiş doğası
 
   Vahşi yaşam parkları
 
   Sırf ucuzluğu için bile gidilir.
 
 
   ARTILARI
 
   Yeme içme konaklama ve ulaşımın ucuz oluşu (Bir gezgin daha ne ister ki)
 
   EKSİLERİ
 
   Turiste bakış açıları (Devlet dahil herkes turiste yolunacak kaz gözüyle bakıyor)
 
   Tarihi eser müze ve hatta şehirlerdeki bir çok herhangi bir özelliği bulunmayan parka girerken bile giriş ücreti alınması; bu ücretlerin turistler için daha da yüksek oluşu
 
   Türk vatandaşlarına vize istemesi
 
   PABUCUMUN GEZGİNİ İZLENİMLERİ
 
   Ülke, Türkiye vatandaşlarından vize istiyor. Vizeyi online ya da kapıda vize olarak alabilme imkanınız var. Online olarak almanız durumunda bir miktar daha az ödüyorsunuz.
 
   Gezdiğimiz şehirlerin çoğunda, kaldırım neredeyse yoktu. Trafiğin soldan aktığı ve sadece bir gidiş ve gelişin bulunduğu ülkede yolda yürürken çok dikkatli olmak gerekiyor.
 
   Sigara tiryakileri ülkede bulunacakları süreyi göz önünde bulundurarak, yanlarına yeterli stok yapmalarını tavsiye ederiz. Çünkü Sri Lanka'da sigara her yerde satılmıyor. Öyle açıktan açığa satana da rastlamadık. Rafların altında sanki uyuşturucu satar gibi, garip bir gizlilik içinde satılıyor. Ayrıca Türkiye'den daha pahalıya sigara satılan bir ülke görmüş olduk. Fiyatlar can acıtacak kadar yüksekti. Sigaranın kalitesizliği de buna eklenince tiryakileri üzecek bir ülke Sri Lanka...Ayrıca sigara içen turistlerden otlanma had safhada...
 
   Eğer bir dünya turu ya da Asya turu içerisinde uğradığınız ülkelerden biriyse Sri Lankada yemek ve meyve ihtiyacınızı güzel karşılayın. Zira bu fiyatlara bir daha uzun süre denk gelemeyebilirsiniz.
 
   Sri Lanka'da trafik tam bir kabus...Araba kiralamayı düşünenlerin tekrar bir düşünmesini tavsiye ediyoruz. Otobüsle giderken kaç kez  'Galiba yolun sonuna geldik' diye düşündüğümüzü hatırlamıyoruz. Şoförler tam bir çılgın...Ama hiç kazaya da şahit olmadık; o da ayrı bir konu...
 
   Sri Lanka esnafı, halkı turistlere kibarlik konusunda oldukça yoksunlar.Her firsatta turist kazıklama çabası görülür.
 
   SRİ LANKA ROTAMIZ
 
   Kolombo - Kandy - Nuwara Eliya - Mirissa - Hikkaduwa - Negombo - Pannala
 
   NE ZAMAN GİDİLİR?
 
   Ağustos-Aralık ayları arası yağmurlu sezon olduğundan deniz, kum, güneş için çok uygun olmayabilir. Diğer yandan Sri Lanka yıl boyunca yağış alan bir ülke..Doğal afetler olarak kasırga ve hortumlar görülür..Gidilecek bölgeler için önceden mutlaka hava durumuna bakılmalıdır.
 
   SRİ LANKA'DA NEREDE KALDIK?
 
   Kolombo: Sai Sea City Hotel
 
   Kandy: Blue Mount Resort
 
   Nuwara Eliya: Kumudu Holiday Resort
 
   Mirissa: A One Calm Palace ve Mirissa Golden Resort
 
   Hikkaduwa: Villa 49 Hotels Beds
 
   Negombo: House of Esanya ve Peace Villa
 
 
   Siz de Sri Lanka ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.