SİNGAPUR
19.09.2016 Saat : 09:31
  


Başkent: Singapur

Para Birimi: Singapur Doları (1 TL: 0,45 Singapur doları)

Saat Farkı: + 5

Diller: Malay, İngilizce, Çince, Tamil (Halkın büyük bir kısmı İngilizce konuşabiliyor. Asya da dil konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ülke)

Dinler: Budist (%42,5), Müslüman (%14,9), Hristiyan (%14.6), Hindu (% 4)Taoist (%8,5)  ve diğer dinler (%0,7)

 
 
   Singapur, Güneydoğu Asya'nın en küçük, zengin ve refah seviyesi en yüksek bir ada ülkesidir. Bölgenin bilinen ilk insanları Çinliler ve Malaylardır. İlk adı  Cava dilinde "deniz şehri" anlamına gelen "Temasek" dir. 1299’dan sonra adayı ziyaret eden Endonezya Kralı, burada gördüğü ilk hayvanı aslana benzeterek onun adını vermeye karar vermiş. Sanskritçe olan “Singapura” kelimesi aslında “Singa Pura” yani “Aslan Ülke” anlamına geliyor, ancak adada aslanların yaşadığına dair hiç kanıt bulunamamış. Şimdilerde, kentin simgesi haline gelen, yarı balık yarı aslan olan, Merlion isimli 6 metrelik aslan heykeli, Raffles Meydanı’nda ziyaretçilerin birlikte en çok fotoğraf çektirdiği yerlerden birisi.
 
   1963 yılında Malay Federasyonunu meydana getirmek üzere Malay, Saravak ve Sabah birleşti. Fakat bu birleşme çok uzun sürmedi. Malaylar ile Singapur'da çoğunlukta olan Çinliler  arasında anlaşmazlık oldu. Bunun üzerine yeni bir anlaşma yapıldı ve Singapur 9 Ağustos 1965 'de Malezya'dan ayrılarak  ayrı bir devlet oldu.
  
   Tropikal bir iklime sahiptir. Sıcaklık ve nem miktarı yüksektir. Yağışlar çok fazladır. Mevsimlere göre ısı, yağış ve nem değişikliği oldukça azdır. Ekvatorun hemen kuzeyinde yer alan arazinin alçak olması sebebi ile yaz aylarında hava sıcaklığı çok fazladır. Ekim - Mayıs ayları arasında yağışlar şiddetlenir. Biz Temmuz ayında bulunduk bu ülkede, sıcaklık ve nem gerçekten çok fazla idi. Çok zor gezdik. Rahatsızlığı olan kişilerin yaz aylarında gezmelerinin  daha da zor olacağını  bu ülkede çok net anladık.
 
  Bu küçük ada devleti bir zamanlar tamamen tropikal ormanlar ile kaplıymış. Bugün % 85 i kalmamıştır.Dolayısı ile vahşi hayvanlar da kalmamıştır. Arazi alçak olup, tabii kaynaklar mevcut değildir.
 
   Nüfusun çoğunluğunu teşkil eden Çinliler, beş ana grupta toplanırlar ve beş büyük lehçeyi kullanırlar; Hokkien, Cantonese, Teochev, Hainanese ve Hakka. Bunlar genellikle Konfüçyüst, Budist veya Taoisttir.

   Malaylar ise ikinci büyük grup olup, Malay dilini konuşurlar ve tamamına yakın kısımları Müslümandır. Nüfusun % 7’lik bir bölümünü meydana getiren Hintlilerin ve Pakistanlıların büyük bir kısmı Müslüman, az bir kısmı ise Hindudur. Genellikle Tamil lisanını kullanırlar. Çok az miktarda da Avrupalı ve Avrasyalı nüfus vardır.

    Singapur hükümeti, Malay dilini milli dil ilan etmiştir. Diğer (Çin lehçelerinden bir kısmı), Tamil ve İngilizceyi de resmi dil olarak kabul etmiştir.

   Singapur, diğer Asya ülkelerine nazaran okuma-yazma oranı yüksek olan bir ülkedir. Genç nüfusun % 65’i okula devam etmektedir. Birçok sanat, teknik ve özel okul mevcuttur. Ülkede iki üniversite vardır: Singapur Üniversitesi, Nanyang Üniversitesi.

   Singapurluların sağlık, sosyal ve kültür hayatları oldukça iyidir. Ülkede 17 modern hastane vardır. İnsan ömrü ortalaması 70 yaşın üzerindedir. En büyük ve gelişmiş şehri Singapur City olup, ülke nüfusunun 2.650.400 kişisi burada yaşar.
 
   Singapur ekonomisinin büyük bir kısmı ticarete dayanır. Ayrıca ulaştırma, bankacılık, sigortacılık, haberleşme, tamirat ve depolama gibi hizmetlerden de önemli ölçüde gelir elde edilmektedir. Singapur ekonomisinin dayandığı diğer önemli gelir kaynağı endüstridir. Son zamanlarda mevcut işçi gücünün % 52’sine yakın bir bölümü, endüstri alanında istihdam edilmiştir. İşçi gücünün % 33’lük bir bölümü ticaret ve hizmetlerdeyken, tarım alanında % 2 gibi küçük bir işçi grubu kalmıştır. Singapur’un önde gelen endüstri dalları; gemi yapımcılığı, petrol rafinerileri, elektronik aletler, tekstil, gıda ve kereste endüstrisidir. Turizm ülke için önemli bir gelir kaynağıdır. Balıkçılık da, özellikle son zamanlarda ülke ekonomisine önemli ölçüde gelir sağlamaktadır.

   Ülke, ithalatının % 19’unu Japonya’dan ve % 18’ini Suudi Arabistan’dan yapmaktadır.  İngiltere ve Malezya’dan da mal almaktadır. İhracatını ise daha çok İngiltere, Japonya ve Malezya’ya yapar.

   Singapur ekonomisi, 1960 yılında geniş petrol yataklarının Endonezya ve Malezya kıyılarının uzağında bulunmasından sonra, yıllık 200 milyon dolar civarında bir gelir daha elde ederek gelişme gösterdi. Böylece Singapur, Güneydoğu Asya’nın endüstri merkezi haline geldi. Ülkenin ulaştırma şebekesi yeterlidir.
 
   Bir gezgin için gezmesi kolay ancak diğer Güneydoğu Asya ülkelerine göre pahalı bir ülke... Dünyada az bulunan şehir devletlerden birisi...
 
 

   KONAKLAMA

 

   Singapur, konaklama açısından seçeneği çok ancak ucuz konaklama açısından fazla seçenek sunmayan bir ülke... Güneydoğu Asya'nın en pahalı konaklamasını burada yaptık. Hatta gezinin tek dorm konaklamasını yine Singapurda yaptık. O kadar yani... Ülke küçük bir ülke olduğu için hostellerin neredeyse hepsi merkezi yerlerde... O yüzden lokasyonla ilgili bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz. Ancak diğer Asya ülkelerindeki fiyatları unutun.
 
 

   ULAŞIM

 

   Gezme kolaylığı açısından çok kolay bir ülke Singapur...Hem küçük oluşu hem de ulaşım ağının geniş olması bunda önemli etkenler...  Şehir içi ulaşım fiyatları açısından ise Türkiye'den bir tık pahalı diyebiliriz. Ancak iyi bir lokasyon seçimi ile turistik yerlerin belki de yarısına sadece yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

   Singapur, gezimiz boyunca ziyaret ettiğimiz Güneydoğu Asya ülkelerinden ulaşım sorununu çözmüş belki de tek ülkeydi. Toplu ulaşım ağı çok geniş ve hızlıydı. Güneydoğu Asya'da pek alışkın olmadığımız bir şey olan akan trafik vardı. Herhangi bir sıkışıklık görmedik.

 

 

   YEME İÇME

 

   Yeme içme seçenekleri konusunda Singapur tam bir cennet... Tüm dünya mutfaklarını bulabilirsiniz. Ağırlık olarak Çin, Hint mutfağı çok.  Fiyatlar tabii ki biraz yüksek.. Ancak meşhur Merlion Meydanı'na sadece 10 dakika yürüme mesafesindeki Lau Pa Sat adındaki tarihi food court içinde Türk restoranı dahil onlarca restorana ev sahipliği yaparken burası aynı zamanda pahalı restoranlar arasında ucuz bir vaha adeta...Bizzat tarafımızdan denendiği için de şiddetle tavsiye ederiz.

 

 

   ALIŞVERİŞ

 

   Alışveriş merkezleri bakımından zengin bir ülke Singapur... Ancak Türkiye ile karşılaştırdığımızda elektronik haricinde bizi cezbedecek herhangi bir atraksiyon göremedik. Fiyatlar oldukça yüksekti.

 

 

  NE İÇİN GİDİLİR

 

   Tema parkları

   Eğlence merkezleri

   Modern şehir hayatı

 

   ARTILARI

 

   Vizesiz oluşu

   Kolay gezilebilmesi

 

   EKSİLERİ

 

   Yeme- içme, konaklama ve ülke içi ulaşımın pahalı oluşu

   Genel anlamda da ülkenin pahalı olması

 

 

   PABUCUMUN GEZGİNİ İZLENİMLERİ

 

   Singapur'a Malezya'nın Johor Bahru şehrinden belediye otobüsleriyle gelmiştik. Dönüşü de aynı şekilde yapmayı planlarken Express adı verilen, aynı güzergahı takip eden ve yine aynı fiyata Johor Bahru'ya dönen başka bir vasıtanın olduğunu öğrendik. İkisinin de kalktığı yer aynı ancak birindeki sıra diğerinden daha uzundu. Biz kısa olan sırayı takip edip, Express otobüse binerek Johor Bahru'ya döndük.

   Ülke, adeta bir uydu şehir...Merkezinde, gökdelen iş merkezleri. Her taraf temiz, yeni...Şehir yaşamının içinde insan eliyle oluşturulmuş yeşil alanlar...Yürürken sürekli bir hayranlık ve hayretlik içinde geziniyorsunuz. Bizim ülkemizin buradan şehircilik anlamında öğreneceği çok şey var. Ancak tabela koyma konusunda bir çok yerde kendimizi Türkiye'de gibi hissettik. İki tabela arasındaki uzaklığın çok olması bazı zamanlarda acaba yanlış yola mı saptık diye düşündürdü bizi.. Diğer taraftan tabelaların tam olarak hangi yönü gösterdiğini de kestirmek zaman zaman zor oldu. Tabii bu durum mükemmel bir ülke olduğu gerçeğini değiştirmeyecek Singapur'un...

   Biz, ülkenin hiç bir noktasında dilenci ve sokakta yatan evsiz görmedik.

   Sahil şeridi boyunca veya tema parklarda  takım elbisesi ile Ginger ile dolaşan çok insan göreceksiniz. Ülkeye ayrı bir hava katmış bu ulaşım araçları.

 

 

   NE ZAMAN GİDİLİR

 

   Hava durumuna bağlı bir turizmi olmadığı için Singapur'a yılın 12 ayı rahatlıkla gidebilirsiniz.

 

 

   SİNGAPUR'DA NEREDE KALDIK

 

   Singapur: The Mitraa Hostel  -  Lofi Inn Hamilton  -   Joyfor Backpacker Hostel

 

 

 Siz de Singapur ile  ilgili sorularınızı deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.
Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.