KOSOVA
19.09.2016 Saat : 09:25
  


Başkent: Priştine

Para Birimi: Euro (1 TL: 0,30 Euro)

Saat Farkı: - 1

Vize Durumu: Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor.

Konuşulan Diller:  Arnavutça, Sırpça, Romanca, Boşnakça, Türkçe, Goranca

   Dünyanın en genç cumhuriyeti unvanıyla gittiğimiz Kosova bizim için de ilk yurtdışı deneyimimiz olması açısından önemliydi. Kosova, Avrupa'nın 50. devleti olarak 15 Şubat 2012 yılından itibaren tam bağımsız bir statüde Türkiye'nin de tanıdığı küçük bir devlettir. İçinde bir çok milletten insanı barındıran Kosova'da çoğunluk Arnavutlardadır. Bunun yanında Sırp, Boşnak, Türk, Goralı, Torbeşli ve Aşkali nüfusu da vardır. İngilizcemizin yetersiz kaldığı yerde Türkçe konuşarak ilk yurtdışı deneyimimizde çuvallamamak adına Kosova'yı seçmiştik. Çünkü internetten yaptığımız araştırmalarda Türkçe'nin de bir çok kişi tarafından bilindiği yönünde bilgiler edinmiştik.

 

   KONAKLAMA

 

   Kosova, konaklama konusunda sıkıntı duyacağınız bir ülke değil...Beklentileri fazla yüksek tutmayın ama...Fiyat olarak her bütçeye hitap edecek tarzda konaklama seçenekleri mevcut. Biz, ucuzcu olduğumuz için pansiyon tipi konaklamayı tercih ettik ve genelde pansiyon tipi yerlere baktık.

 

   ULAŞIM

 

   Şehir içi ulaşım olarak sadece Priştine'de taksi ve halk otobüsü kullandık. Taksi ücretleri Türkiye ayarındaydı. Ancak dil konusunda biraz sıkıntı olabilir. Sonuçta çok turistik bir yer değil Kosova ve taksi şoförleri Arnavutça dışında dil bilmiyorlar. İngilizce ya yok ya da çok yetersiz. Halk otobüsleri ise ucuz ancak çok eskiydi. Şehirlerarası ulaşımda kullanılan otobüsler de çok eski otobüslerdi. Ancak ulaşım ücretlerinin makul olması bu konforsuzluğa katlanmayı çekilir hale getiriyor.

 

   YEME İÇME

 

   Yeme içme konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ülke Kosova... Gittiğimiz her yerde çok lezzetli yemekler yedik. Kırmızı etin tadını yeniden hatırladık adeta.. Gittiğimiz başka hiç bir ülkede o etin tadını alamadık. Kosova köftesi bildiğimiz köftelere nazaran baya büyük bir köfte. Yediğimiz sebzeler bize sebzenin aslında nasıl bir şey olduğunu hatırlattı. Yemeğin üstüne bir de  trileçe tatlısı iyi gider.  Gittiğimiz yerler de sıradan lokantalar yani, yanlış anlaşılmasın. Biz Türkiye'de ne yiyormuşuz diye sorguladık kendimizi...Fiyatlar Türkiye'den daha düşük, porsiyonlar ise gayet doyurucuydu.

 

   ALIŞVERİŞ

 

   Kosova, bir alışveriş ülkesi değil burası kesin... Ancak içki, sigara ve kırmızı et fiyatları Türkiye'ye göre çok ucuz... Dönüşte çantayı tıka basa bunlarla doldurmak gezinizi bedavaya getirebilir. Tabi ki içki ve sigaradaki limit kıstasını gözetmelisiniz. Riske girmeye değer mi değmez mi o size kalmış.

 

   NİÇİN GİDİLİR

 

   Osmanlı tarihine ait eserleri

   Türkiye'yi anavatanı olarak gören Kosova Türklerini görmek için

   Temiz havasını solumak için

   Kırmızı etin tadına ucuz yollu  doymak için

 

   ARTILARI

 

   Vizesiz oluşu

   Yeme içme, konaklama ve ulaşımın makul fiyatlarda oluşu

   Türkçe'nin bir çok şehrinde konuşuluyor olması açısından gezmesi kolay bir ülke olması

 

   EKSİLERİ

 

   Fiyatların günden güne artıyor olması

 

   PABUCUMUN GEZGİNİ İZLENİMLERİ

 

   Ülke, dev bir şantiye görünümünde...Biz başkent Priştine ve ikinci büyük şehri Prizren'de bulunduk ve her tarafta inşaatlar yükseliyordu. Turistik anlamda beklentileri çok yüksek tutmamak lazım...

 

   Kosova'da yaşayan Türkler Türkiye'yi çok seviyor. Onların gözünde çok farklı bir yerdeyiz. Bunu onlara anlatmak mümkün değil!

 

   Kosova'da gördüğümüz Osmanlı'ya ait her tarihi eserin restorasyonunda TİKA' nın izlerini gördük. Orada yaşayan Türklerle konuştuğumuzda Türkiye'nin bu bölgeye çok "yatırım" yaptığını söylediler.

 

    Denediğimizden ve hakikaten çok beğendiğimizden, tekrar söyleme gereği duyuyoruz; Mutlaka kırmızı et yiyin burada. Hem ucuz hem de çok lezzetli. Kahvaltınızı da bir börekçide yapın. Bu işi çok iyi biliyorlar.

 

     Son yıllarda Türkiye'de adı duyulmaya başlasa da tatlıların kraliçesi Trileçe Kosova'da yenir. Yemeden dönmeyin!

 

     Her ne kadar Yugoslavya'da savaş bitmiş olsa da bölgede yaşayan etnik gruplar arasında hala bir gerginlik durumu var. Savaş konusunda konuşurken bin kez düşünüp bir kez konuşmakta fayda var. Çünkü ülkenin her tarafında toplu mezar, anıt mezar gibi savaşı size her an hatırlatacak şeyler zaten var.

 

   KOSOVA ROTAMIZ

   Priştine - Prizren

 

   NE ZAMAN GİDİLİR

 

   Kosova, mevsimsel olarak Türkiye ile aynı zamanda aynı mevsimleri yaşadığı için gideceğiniz dönemi Türkiye'deki hava şartlarına bakarak seçebilirsiniz. Pabucumun Gezgini tavsiyesi olarak hava şartlarının daha elverişli olduğu Nisan-Eylül döneminde gitmenizi öneriyoruz.

 

   KOSOVA'DA NEREDE KALDIK

 

   Priştine: Guest House Velania

 

   Siz de Kosova ile ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.
Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.