İRAN
03.12.2016 Saat : 20:52
  


Başkent: Tahran

Para Birimi: Riyal (1 TL: 12250 Riyal)

Saat Farkı: +1,5

Vize Durumu: Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor.

Konuşulan Diller:  Farsça, Azeri Türkçesi, Arapça

Din: Şii Müslüman (%90), Sünni Müslüman (%8), Hristiyanlık (%0,7), Yahudilik (%0,3), Zerdüştlük (%0,1) ve diğer dinler (%0,9)

    Uzun bir Asya gezisinin sonunda Türkiye'ye dönmeden önce ara durak olarak bir ülke daha görmek istiyorduk. Uçak biletlerine bakarken ayrı olarak gitmeyi düşündüğümüz İran'la ilgili Air Asia'nın kampanyasına denk gelince süper bir fiyata İran biletlerini aldık. İran biletlerimizi aldıktan sonra bir süre buna kendimiz de inanamamıştık. Her ne kadar gezgin olsan da şu ön yargılar yok mu, kurtulamıyorsun işte...İyi mi ettik kötü mü ettik diye düşündürüyor insanı ister istemez... İran, Orta Doğu'nun kalbinde bir ülke...Etrafındaki ülkeler savaş ve terörle boğuşurken bu sorunları kendinden uzak tutmayı becerebilen bölgenin en önemli ekonomisine sahip  ülkesi... Halkı da bu konuda İran hükümetinin doğru yolda olduğunu belirtip memnuniyetini dile getiriyor. Belki de halkının tek memnun olduğu konu bu.. Çünkü genel olarak hükümetten pek haz etmiyorlar. İran hükümeti, uyguladığı baskıcı rejimle halkı mutsuz edecek uygulamalara imza atıyor. Güneydoğu Asya insanının aksine İran halkı mutlu değil, bu kesin... Bir çoğu da gelecekten umutsuz ki kendilerine dışarıda bir yaşam aramanın peşine düşmüşler. Eğitimlisinden eğitimsizine, zengininden fakirine herkes İran dışında bir yerlerde alternatifler peşinde...Kimisi bunu uygulamaya koymuş, kimisi ise bize gezdiğimiz ülkelerle ilgili ve kendilerine en yakın hissettikleri Türkiye ile ilgili sorular soruyorlar. Biz ise tencere dibin kara seninki benden kara diyoruz.

 

     İran nüfusunun % 20’si şehirlerde yaşar. Halkın çoğunluğu Farslardan meydana gelir. Halkın % 50’sini Farslar, % 30’unu Türkler, % 10’unu Araplar, % 8’ini diğerleri ve % 2’sini Kürtler meydana getirir. İran’da 25 milyon civarında Azeri Türkü bulunmaktadır. Halkın yarıdan çoğu Şiidir. Geri kalanın çoğunluğu Sünni olup, hakimiyet Şiilerin elindedir. İran’da en yaygın dil Farsçadır. Ama nüfusun yarısından fazlası Azeri Türkçe, Arapça, Kürtçe, Beluçi ve Gılaki gibi çeşitli diller ve lehçeler kullanır. Kız ve erkek çocuklar için eğitim mecburi olduğu halde, uzak köylerde bu gerçekleştirilememektedir. Başlıca önemli şehirleri Tahran, Tebriz, Isfahan, Abadan ve Kum’dur

 

   İran, Türkiye'nin 2 katından büyük bir ülke...Hem bizim için süpriz bir rota olmasından hem de Asya gezimizde son gideceğimiz ülke olmasından dolayı, hem fazla araştırmaya gerek olmayacak hem de bizi fazla yormayacak bir rota olması açısından İran'ın en turistik şehirlerini rotaya ekledik. Gezi boyunca da geziyle ilgili yapılan tüm tekliflere evet dedik ve bol sürprizli bir rota ortaya çıktı. Çok da güzel oldu.

 

   KONAKLAMA

 

   Gezi boyunca hangi ülkeye hangi şehirden giriş yaparsak yapalım ilk olarak gideceğimiz şehirle ilgili internette otellere, fiyatlarına ve lokasyonuna bakarız. Bu durum bizim garantici tarafımızın reflekslerinden biri artık... Gezide başlangıçlar bizim için önemli...O yüzden istisnalar kaideyi bozmaz genelde yeni bir şehire gittiğimizde ilk konaklayacağımız yer ve oraya nasıl gideceğimiz bellidir. İran biletlerimizi aldığımızda da Tahran'la ilgili benzer bir ön araştırmaya girdiğimizde bambaşka bir ülkeye gidecek olduğumuzu bir kez daha anladık. İnternette az sayıda bulduğumuz İran otellerinde fiyatlar inanılmaz derecede pahalıydı. Hatta şöyle söyleyelim internette Tahran'da bulduğumuz en ucuz otel  Güneydoğu Asya'da ortalama günlük otel masrafımızın 10 katı kadar pahalıydı. Bu fiyatlar bizi tam anlamıyla şok etti. Tahran'a gece yarısı ineceğimizi düşününce de sadece bir kaç saat için bu parayı vermek pek akıl karı olmayacaktı. İşin diğer boyutu ise İran'da 20 gün kalacağımız için diğer şehirlerinde de bu fiyatların olması durumunda gezi bütçemiz fena sarsılabilirdi. Ancak tecrübelerimize dayanarak mutlaka bir çıkış yolu vardır diye düşündük ve o zamana kadar fazla kullanmadığımız Couchsurfing uygulamasını kullanmaya karar verdik ve Tahran sayfasına bir Public Trip attık. İnanılmaz bir geri dönüş oldu. Bunun üzerine İran gezimiz boyunca hep bunu kullandık. Tahran haricindeki diğer şehirlerde otel fiyatları ne ucuz ne de pahalı...Eğer başkasının evinde kalamam gibi bir takıntınız yoksa Couchsurfing uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederiz. Dikkat bağımlılık yapabilir...

 

   ULAŞIM

 

   İran, ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ülke...Şehiriçi ulaşımda toplu taşıma araçlarının fiyatları çok uygun ve yaygın bir ulaşım ağı var. Toplu ulaşımda otobüslerde ön tarafta erkekler arka tarafta kadınlar yolculuk ediyor. Metroda ise tam tersi olarak ilk iki vagonda sadece kadınlar diğer vagonlarda ise karışık bir şekilde seyahat etmek mümkün...Taksi de çok yaygın bir şekilde kullanılıyor ve fiyatlar Türkiye'ye göre ucuz...Yalnız taksi kullanırken pazarlık yapmak şart...İran'da taksimetre açtırdığınız zaman taksi ücreti fazla tutabilir. Bu yüzden bunu yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Sizi yabancı gördüklerinde de taksi ücretini katlamalı söyleyebilirler. Bu yüzden iyi pazarlık yapmak şart.. İran'da bir de Ajans taksi denile telefonla taksi çağırma hizmeti veren yerler var. Bunu ilk etapta farketmeniz mümkün değil. Ancak neredeyse her mahallede yaygın olarak kullanılan bir hizmet. Lokal insanlara bu taksilerin numaralarını sorabilirsiniz. Telefonla bulunduğunuz bölgeyi ve gideceğiniz bölgeyi söyleyip fiyat alabiliyorsunuz. Hatta ufak da olsa pazarlık yapma şansınız bile var. Biz, bir kaç kez kullandık ve çok makul fiyatlara yolculuk ettik. Memnun kalmadığınız takdirde şikayet etme durumunuz bile var. En azından sokaktan çevirdiğiniz kişiye göre daha güvenli diye düşünüyoruz. Çünkü İran'da arabası olan herkes potansiyel taksici.. Bir çok kişi kendi işinin yanısıra taksicilik yapıyor ve bu durum illegal değil... Arabasıyla işinden evine dönerken yolcu alabiliyor. Bu, İran'da gayet sıradan bir durum...Şehirler arası yollarda iki tip araç var. Normal otobüs ve VIP otobüs... VIP otobüs fiyatları normale göre yaklaşık 2 kat daha pahalı.. Aralarındaki tek fark ise birisinin koltuk sayısı 44 iken diğerinde 25 koltuk var. Birinde koltuklar 2 + 2 şeklide diğerinde 2 + 1 şeklinde...Başka da bir farkı yok. Otobüslerde ikram olarak yolculuğun başında bir kutu veriyorlar. İçinde bisküvi, gofret, meyve suyu vb. otobüsten otobüse değişen kombinasyonlar var. Bunun dışında yolculuk boyunca herhangi bir ikramları yok. Biz kullanmadık ama ülke içinde uçak fiyatlarının da çok uygun olduğunu öğrendik. Tek handikap yer bulma sıkıntısı... O yüzden önceden almakta fayda var. Yalnız uçak biletlerini internetten de almak mümkün olmadığı için seyahat acenteleriyle irtibata geçmek gerekecek. Hoşgeldiniz İran'a durumu....

 

   YEME-İÇME

 

   İran, yeme içme konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz ülkelerden... Uzun Güneydoğu Asya gezisinden sonra Türk kahvaltısını İran'da yapabilmek bizim için çok önemliydi. Bunun dışında diğer öğünlerde de Türkiye ile çok benzerlikler var. Kebapsa kebap, çorbaysa çorba, tatlıysa tatlı... Eksiği yok fazlası var. Fiyatlar ise Türkiye'den daha ucuz ve porsiyonlar ciddi anlamda daha büyük...Hele ekmek araları resmen öksüz doyuran cinsten...Bizim Adanaya benzer, yanında pilavla servis edilen Çello Kebap neredeyse her yerde bulabileceğiniz bir İran yemeği, bizim de favorilerimizdendi. Tatlıda ise dondurma üstüne bol çeşitli kuruyemiş ve meyveden yapılan Macun'u farklı yerlerde defalarca tattık. İran halkı dondurmayı çok seviyor. Bazı şehirlerde restoran bulmakta zorlanırken yanyana onlarca dondurmacıyı görmek bizi oldukça şaşırttı. Bunun yanında taze sıkılmış meyve suyu satan dükkanları da sıkça göreceksiniz. İddia ediyoruz, İran'da ne yiyeceğinizi seçmekte zorlanacaksınız.

 

   ALIŞVERİŞ

 

   İran, büyük ve tarihi pazarlarıyla ünlü bir ülke...Her şehrinde İstanbulda'ki Kapalı Çarşı'ya benzer onlarca çarşıya rastlayabilirsiniz. Tahran ve Tebriz'deki en büyükleri ve hakkını vererek gezdiğinizde günlerinizi alabilir. İran'dan ne alınır sorusuna cevap olarak ise meşhur İran halısının yanında çini işleri ve bakır el sanatları alınabilecek en otantik şeyler... Safran bitkisi de Türkiye'ye göre oldukça ucuz...Baharat çeşitleri, kurutulmuş bitkiler, şekerlemeler,tatlılar... çeşidi bol ürünler. Etin kilosu Türkiye'ye kıyasla ucuz. Döneceğiniz gün alınması mantıklı olabilir. Elektronik ucuz olmasına rağmen almaya değer mi değmez mi  kararı size bırakıyoruz.

   Tekstil ürünleri ise Türkiye'ye kıyasla pahalı. İmkanı olan İranlılar sınırdan geçerek ülkemizden alış-veriş yapıyorlar veya yaz tatillerinde gelip stok yapıp dönenlerde çok.

 

   NE İÇİN GİDİLİR

 

   Eşsiz tarihi yerleri ve kültürü

   Çöl turizmi

   Arkadaş canlısı ve samimi  insanları

   Lezzetli mutfağı

 

   ARTILARI

 

   Vizesiz oluşu

   Yeme-içme ve ülke içi ulaşımın ucuzluğu

   Türkiye'ye yakın olması ve ülkeye ulaşımda seçeneklerin fazlalığı

   Misafirperver bir halkının olması

 

   EKSİLERİ

 

   Baskıcı rejimi

   Günden güne fiyatların artıyor olması

 

   PABUCUMUN GEZGİNİ İZLENİMLERİ

 

   Türkiye'de kullanmakta olduğunuz kredi kartları ve banka kartlarını İran'da kullanmanız mümkün olmadığından yanınızda nakit para getirmeniz gerekecektir. Yanınızda Türk Lirası getirmeniz durumunda bir çok yerde dolardan daha avantajlı kurla paranızı bozdurabilirsiniz. Ama siz yine de ihtiyatı elden bırakmayın ve yanınızda dolar, euro benzeri çeşitlilikte döviz bulundurun.

 

   İran'ın Tahran dahil bir çok şehrinde döviz bürosu bulmak çok zor. Kurlar ise tam kara borsa... Herkes kafasına göre bir kur belirlemiş. Bankalar bu konuda kuru resmen öldürüyorlar. Döviz bürolarının ise açıktan ilan ettikleri bir kur yok. Tek tek soracaksınız, başka yolu yok. Döviz bürolarının kapalı olduğu günlerde ise (Cuma) paraya ihtiyacınız varsa , ayaklı dövizcileri kullanmaktan başka çare yok.

 

   İran'da kadın olmak zor. İran'da gezgin kadın olmak daha da zor. Kadınlara bu kadar bakılan başka bir ülke görmedi henüz bu gözler... Ama öyle böyle değil... Yabancı olmanız ve siyah dışında farklı bir renk giymeniz bütün gözlerin size çevrilmesine neden olan başlıca etkenler... Gerçi siyah giyseniz bile bakıyorlar ya... Biraz da kültür meselesi...

 

    Kadınların heryerleri kapalı olacak, saçlarında  yarım yamalakta olsa örtü olacak. Makyaj ve estetik serbest. Burun estetiği olmuş bayan çok göreceksiniz ve full makyaj...Erkeklerin şort, kapri giymeleri yasak. Sivil polisler hemen müdahale ediyorlarmış.

 

    Kadınlar, kocalarının imzası olmadan pasaport alamıyorlar.

 

   Kadınların motorsiklet kullanması yasak... Bisiklet de yasakmış ama son zamanlarda bu konuda bayağı bir yol almışlar. Artık kadınların bisiklet kullanmalarına ses çıkarmıyorlarmış. Araba kullanmaları konusunda ise sıkıntı yok.

 

    İnsanları çok modern ve sosyal. Parklarda  çadır kurmayı, piknik yapmayı çok seviyorlar. Yabancılarla muhabbet etmekten hiç çekinmiyorlar, evlerine davet ediyorlar...

 

    Şehirlerarası seyahatlerde iki kadının en ön koltukta oturması yasak. Bir kadın bir erkek oturabilir. Nedenini merak ederseniz, şoförün dikkati dağılmasın, aman kaza olmasın :)

 

    İçki satışları ve tüketimi yasak. Çoğu insan evde kendisi yapıyor veya telefon ile istiyorlar. Misafirlerine de ikram etmesini çok seviyorlar.

 

    Ülkenin her noktasında, içmek için soğuk su sebillerini bulabilirsiniz.  Hayır severler bunu düşünmüşler.  Bakkalların çoğu su satmıyordu.

 

    İran'da facebook, twitter, youtube sitelerine giriş yasak...Telegram adlı uygulama yaygın olarak kullanılıyor. Filtre programları ile bu yasakları delmek mümkün...

 

    Couchsurfing de yasaklı sitelerden... Ancak şimdiye kadar gördüğümüz en aktif kullanıcılar İran'daydı.

 

    İran'da internet hızı çok kötü, wi-fi bulmak neredeyse imkansız...

 

    Resmi tatil günleri Cuma olduğu için hiç bir işinizi bu güne bırakmayın. Tatil gününde dükkanların bile çoğu kapalı oluyor. Dışarı çıkan insansa çok az.

 

    İran'da İbrahim TATLISES, Ebru GÜNDEŞ, Ahmet KAYA ve Emrah çok seviliyor. Onlarla ilgili sorulara şimdiden hazırlıklı olun.

 

     Türk kanalları Azeri Türkleri tarafından çok izleniyor. İstanbul Türkçesine bu vesile ile aşinalıkları var. Bazıları çok iyi konuşuyor.

 

     Biz Azeri insanlar ile konuşma olarak anlaşabildik. Çok ortak kelimeler var, farklı olan kelimeleri ise muhabbetin gelişinden anlayabiliyorsunuz. Farsça ile de ortak kelimeler mevcut fakat konuşma anlaşılmıyor. Fars kesiminden  İngilizce bilen daha fazla.

 

     Türk olduğumuzu öğrendiklerinde en çok sorulan soru Sünni ya da Şii olup olmadığımız... Bu soruya  'Bizim için esas olan İslamdır. Biz, Sünni ile Şii arasındaki farkı bilmiyoruz, açıkçası ilgilenmiyoruz da...İnsan olan herkesi seviyoruz. Bize göre din, mezhep gibi şeyler birleştirici değil ayrıştırıcı unsurlardır...' diyerek cevap verdiğimizde hep saygıyla karşılandık ,onlar da bize katıldılar.

 

   İran'da şairlerin anıt mezarlarına çok önem veriliyor. Misafirlerini ilk olarak anıt mezar ziyaretine götürüyorlar. İran'da şairler, toplumsal gelişmeye katkı sağlamış ve halkın nabzını tutmuş kişiler olmuşlar her zaman... Bu yüzden toplumdan çok saygı görüyorlar.

 

    İRAN ROTAMIZ

 

   Tahran - İsfahan - Şiraz - Yezd - Tebriz - Urumiye

 

   NE ZAMAN GİDİLİR

 

  İran mevsimsel olarak Türkiye ile benzer özelliklere sahip bir ülke...Türkiye'de hangi mevsim yaşanıyorsa İran'da da aynı mevsim yaşanıyor. Yine Türkiye'de olduğu gibi İran da dört mevsimi aynı anda görebileceğiniz bir ülke...Merkezinde çölleri barındıran bir coğrafi yapısı olduğundan özellikle yaz aylarında merkez bölgesini ziyaret etmenizi tavsiye etmiyoruz. Çünkü sıcaklıklar çok yüksek ve yerel halkı bile gündüzleri dışarı çıkmıyor bu mevsimde...Kışın ise özellikle kuzey ve kuzey batı bölgesinde ciddi kar yağışları görülebiliyor. Bu yüzden yazın kuzey ve kuzeybatı bölgesini, kışın ise merkez ve güney bölgesini ziyaret etmek yerinde olacaktır.

 

   İRAN'DA NEREDE KALDIK

 

   Tahran: Couchsurfing konaklaması

   İsfahan: Couchsurfing konaklaması

   Şiraz: Aramesh Hotel ve Couchsurfing konaklaması

   Yezd: Soroosh Hotel

   Tebriz: Couchsurfing konaklaması

    Urumiye: Otobüste tanıştığımız bir Azeri Türk'ün evinde konaklama

  

   Siz de  İran'la  ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak atabilirsiniz.

 
Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.