FİLİPİNLER
19.09.2016 Saat : 08:58
  


 

Başkent: Manila

Para Birimi: Peso (1 TL: 15 peso)

Saat Farkı: + 5

Diller: Filipino, Tagalog, İngilizce ve İspanyolca...(Halkın büyük bir kısmı İngilizce konuşabiliyor. Asya da dil konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz bir ülke)

Dinler: Hristiyan (%91.5)-Müslüman (%4) ve diğer inanışlar

  

    Filipinler Cumhuriyeti; Asya'da bir ada devletidir. Büyük Okyanus'un batısında, Asya kıtasından 966 km açıkta bulunan Filipinler, "Şark denizinin incisi" olarak tanınır.

   Filipinler'e ilk Malay göçmenleri girmiştir. Borneo'lu tüccarlar tarafindan keşfedilmiştir. Nüfusunun: % 91,5 ini  Hristiyan Malaylar - % 4 ünü Müslüman Malaylar oluşturur. Göçleri, Çinliler ve Hintliler takip etmiş olsa da günümüzdeki nüfusları Malayların artış hızına göre  az kalmıştır. Çinli nüfus %1.5 oranındadır. Endonezyalı, Arap ve Avrupalılar da diğer oran olarak bulunur. Nüfus artış oranı en fazla olan ülkelerdendir.

  İslamiyeti kabul etmeyenler, kabileler halinde, medeniyetten uzak bir hayat sürerken, Müslümanlar bölgenin en medeni devletlerinden birini kurmuşlardır. Portekiz asıllı olup İspanyollara hizmet eden Denizci Ferdinand Magellan, çıktığı dünya seyahatinde ilk olarak Cebu şehrine gelerek burada Hristiyanlığı yaymaya başlamıştır. Günümüzde de oldugu gibi nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan olmuştur ve ülke, İspanyolların sömürgesi haline gelmiştir. Ancak İspanyol idaresine karşı isyanlar devam etmiştir. 1898 yılında  İspanyol-Amerikan harbi  sonucu Amerikalılar, Filipinleri 20.000.000 dolara satın aldılar. Ancak Filipinler, Amerika yönetiminde fazla kalmadı. 1934 yılında kabul edilen bir kanunla, 10 yıl içinde tamamen bağımsızlığına kavuşmasına  karar verildi. 1942 yılında da adalar  Japonlar tarafindan işgal edildi. Bu işgalden de kurtulan Filipin ülkesi,  1946 da Filipinler Cumhuriyeti'ni resmen kurdu.

   Bu güzel adaları işgal etmek isteyen çok ülke olduğu için dil konusunda çeşitliliği hayli fazladır. Konuşulan diller; Resmi dil Filipino, ülkede en çok konuşulan dil Tagalog denilen yerli dildir ki, 80 farklı lehçe halinde konuşulur. İspanyolca ve  İngilizce de kullanılır. Halkın büyük çoğunluğu İngilizce biliyor. Ülkeyi ziyarete gelen turistlerin, iletişim konusunda hiç sorun yaşamadığı Asya ülkelerinden biridir.

   Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Ülkeye girdiğinizde, 1 aylık vizeniz havaalanında pasaportunuza hemen işleniveriyor.   

     Asya ülkerine kıyasla, araçların direksiyonu solda olan ve trafiğin sağdan aktığı tek ülke. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi.

   Filipinler, Güneydoğu Asya gezimizin deniz kum güneş duraklarındandı. Bu yüzden sezonu kaçırmamamız gerekiyordu. Filipinler'de Mayıs ayından sonra yağmurlu, fırtınalı ve bol tayfunlu günler başlıyor. Bu yüzden Mayıs'ın başında Filipinler'in yolunu tuttuk. Ancak Mayis ayının son haftası kışı yaşadık. 7109 adadan oluşan Filipinler'de rotayı çizmek ise pek kolay olmadı.

  

   KONAKLAMA

   Filipinler'de her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcut...Bu konuda gezdiğimiz şehirler itibariyle hiç sorun yaşamadık. Ancak başkent Manila'da diğer gezdiğimiz bölgelere göre ucuz otel seçeneği bulmakta zorlandık. Sonuçta bir şekilde bulunuyor ve biz de bulduk ama iyi araştırmak lazım ya da önceden bir göz atmak gerekiyor. Bizim gibi son dakikacıysanız bu durum biraz sıkıntı yaratabilir. Asya için genelde konaklama ile ilgili temizlik konusunda alarm verilir. Filipinler'de bu konuda hiç sıkıntı çekmedik. Ancak yine bir uyarı, Filipinler'de otel puanlamalarına pek güvenmemek gerekiyor. O yüzden otel rezervasyonlarını iptal edilebilir bir şekilde yapmak, bu mümkün değilse de 1 günlük yapmakta fayda var. Bir çok Güneydoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Filipinler'de de yağmurlu sezon ve kuru sezon olmak üzere iki dönem var. Konaklama fiyatları da bu iki döneme göre farklılık gösterebiliyor. Filipinler çok parçalı bir ülke olduğu için bu dönemleri bazen birbirinden ayırmak mümkün olmayabiliyor. Gideceğiniz bölgenin turizmle ilgisi de bunda önemli bir faktör...Herkes Filipinler'e deniz, kum, güneş için gitmiyor sonuçta...Bu yüzden gideceğiniz bölgeye ve mevsime göre fiyatlar çeşitlilik gösterecektir.

 

   ULAŞIM

 

   Filipinler'in turizmde en büyük sıkıntısının ulaşım olduğunu düşünüyoruz. Uluslararası veya lokal ulaşım farketmez, bu ülkede ciddi bir ulaşım sorunu var. Bunun birinci nedeni ülkenin dünyadaki konumu...Ülke, uluslararası uçuşlar için uygun bir coğrafyada değil...Etrafında çok fazla ülke yok ve bu da Filipinler'i çok uçuş yapılan ülke olmaktan çıkarıyor. Bu durum da elbette bilet fiyatlarına yansıyor. Yıl içinde Bangkok, Kuala Lumpur gibi yerlere dünyanın her yerinden çok uygun fiyata uçuşlar bulmak mümkünken, Filipinler için ise böyle bir şey söylemek mümkün değil... İkinci olarak ise ülkenin yine coğrafik durumundan dolayı ülke içi ulaşımın da zor olması...Çoğu birbirine uzak 7 bin küsür adadan oluşan Filipinler'de karadan ulaşım adaların kendi içiyle sınırlı... Önemli turizm merkezlerinin birbirine uzaklığı sebebiyle elimizde iki seçenek kalıyor. Deniz yolu ve havayolu...Deniz yolu seçeneğinin dezavantajı çok zaman kaybı yaratması..Zaten fiyat olarak da uçak biletlerinden daha az tutmuyor. Bu durumda son seçenek olan havayoluna muhtaç kalıyorsunuz. Bu durumu da havayolu şirketleri güzel değerlendiriyorlar. Bir kartel gibi davranıp fiyatları birbirine çok yakın ve yüksek tutuyorlar. İşte Filipinler'in en önemli sorunu...Ucuz bir ülke olmasına rağmen ulaşım seçeneksizliği yüzünden gezinizin maliyeti birden artabilir. Bu yüzden Filipinler gezinizin ülke içi ve uluslararası uçuşlarını kampanyaları takip ederek önceden almanızı tavsiye ederiz. Öte yandan şehiriçi ulaşımlarının jeepney denilen eski amerikan jeeplerinin modifiye edilmesiyle ortaya çıkan uzun fantastik araçlarla yapıldığı Filipinler'de şehiriçi ulaşım maliyeti sudan ucuz...Ancak konfor armamanız lazım. Bir jeepneyde elli kişi gittiğimiz bile oldu. Ayrıca Filipinler'de çok sinir olduğumuz bir diğer durum ise tüm liman ve havaalanlarında terminal veya liman vergisi alınmasıydı. Vergileri fiyatın içinde ödemeye alışık bir vatandaş olarak elin devletine açıktan böyle vergi ödemek can acıtıyor haliyle... Ulaşım konusunda Singapur bile canımızı bu kadar acıtmamıştı. Sözün kısası Filipinler'de ulaşım konusu başlı başına incelenmesi gereken ve gezi öncesi maliyetleri netleştirme bakımından üzerinden mutlaka defalarca geçilmesi gereken bir başlık...Bizden söylemesi...

 

  

    YEME İÇME

  

   Filipinler yemek konusunda en çok sıkıntı çektiğimiz ülkelerin başında geliyor. Ülkede hakim bir mutfak kültürü yok. Yani Filipinler mutfagı diye bir şey pek söz konusu değil...Neredeyse her köşe başında bulunan Jolibee adında bir fastfood zinciri ve tavuk ya da domuz etli yemekler ülkede en çok tüketilen yemekler...Biz, helal kesim olmadığı için et yiyemedik. Sebze olarak ise nadiren bulduğumuz yerel yemek yapan yerlerde sebze yemeklerine yöneldik. Bazen de Mc Donalds ya da Jolibee gibi yerlerde spagetti ve patates kızartmasıyla idare ettik. Vejeteryan pizza diğer seçenek ancak her yerde bulmak mümkün değil...Filipinler'de yeme içme ile ilgili bize göre en güzel şey ise hamur işleri oldu. Hamur işlerini , turizmin en gözde yerlerinde bile çok ucuz fiyatlara aldık.  Tuz yerine seker icerikli  olsalarda , Türk kahvaltısına yakın bir kahvaltıyı sadece hamur işleriyle sınırlı kalmakla, Filipinler'de yaptık. Tatlı konusunda ise diğer Güneydoğu Asya ülkeleri gibi Filipinler de sınıfta kaldı. Halo halo adlı tatlıları, bizim Adana'da bulunan Bici Bici'ye benzer, buz içerikli  bir tatlı ve bizi tatmin etmedi.

 

  

    ALIŞ VERİŞ

   Güneydoğu Asya ülkeleri genelde AVM kültürünün yerleşik olduğu ülkeler... Filipinlerde de bu durum var. Ancak Manila ve Cebu dışındaki şehirlerdeki AVM'ler çok sıradandı. Çoğu AVM'lerin içi boştu, az sayıda dükkan açıktı, henüz açılmamış dükkanlar çoktu. Türkiye ile kıyasladığımızda Filipinler'den alınacak çok da fazla kayda değer birşey bulamadık. Yalnız Filipinler'in kaju üretimi konusunda ciddi rekoltesi olduğunu söyleyebiliriz. Çok fazla araştırmadan, Puerto Princesa'dan kilosu 22 TL'ye Kaju aldık. Belki de Türkiye'ye kıyasla en karlı alışverişi Kaju konusunda yapabilirsiniz. Bunun dışında tekstil, aksesuar fiyatları Türkiye ayarında. Ancak sokak aralarında çok ucuz yerel tekstil dükkanları bulunuyor. İkinci el tekstil dükkanını da en çok bu ülkede gördük. Yıkanmış fakat ütülenmemiş giysiler, hemen fark ediliyor zaten ikinci el oldukları. Elektronik konusunda ise her ülkede olduğu gibi Türkiye'den daha ucuz... Ancak çok fazla çeşitlilik yok. Filipino  Pazarı diye geçen yerlerde kurutulmus deniz mahsulleri ve atıştırmalık hamur işleri bu ülkeye özgü yiyecekler. Kısacası sırf alışveriş için gelinecek bir ülke değil Filipinler...

  

   NE İÇİN GİDİLİR

   Tropik adaları ve bembeyaz sahilleri

   Sıcak kanlı insanları

   ARTILARI

   Yeme içmenin ucuz oluşu

   Vizesiz olması

   EKSİLERİ

   Uluslararası ve ülke içi ulaşımın zor ve maliyetli olması

   Günden güne fiyatların artıyor olması

   Havayolu, denizyolu ve ada turları için alınan vergiler

 

   PABUCUMUN GEZGİNİ İZLENİMLERİ

 

 

   Ülkede dilenci sayısı o kadar çoktu ki bundan rahatsızlık duymamanız mümkün değil. Büyük şehirlerde dilenen çocukların size yanaşmalarından yürüyemeyeceksiniz. Küçücük ellerini ceplerinize sokmaları da cabası. Elinizde yemekte olduğunuz yemeği bile istiyorlar. Buna tezat olarak da ülke nüfusu hızla artıyor. Hayatında hiç doktora gitmemiş binlerce insan var. Devletin sosyal devlet olmadığı, binlerce insanın sokakta yaşadığı, hayatımızda gördüğümüz en fazla evsiz ve dilencinin bulunduğu coğrafyada,  yine şu ana kadar hayatımızda gördüğümüz hamile kadın sayısından daha fazla hamile kadını burada gördük. Adeta yarış halindeler çocuk doğurma konusunda. Güneydoğu Asya insanının yaşını tahmin etmek zor ama bize göre taş çatlasa 15 yaşında olan kadınlardan başlamak üzere tüm kadınlar ya hamile, ya da yeni çocuk doğurmuş ve yahutta yanında 2 - 3 çocukla geziyor.

   Fuhuş da, çok küçük yaşlarda başlıyor maalesef . Büyükşehirlerde bu sektör haline gelmiş, yanınıza yanaşıp pazarlamasını yapan erkekler cok var. Özellikle başkent Manilada.

   Güneydoğu Asya ülkelerinden, turistlere en nazik, saygılı davranan millet burada. Adeta ruhunuzu okşuyorlar.Yolda yürürken karşılaştığınız insanlar size selam veriyorlar. Müzelerdeki, alış veriş merkezlerindeki görevliler kapıdan girdiğiniz gibi "good morning good evening"diyorlar. Bir soru sorduğunuzda cevap verip sonuna "maam" veya "sir" mutlaka ekliyorlar."madam"kelimesini Filipinliler kısaltarak "maam"yapmışlar. Herkes "maam" diyor. Herkes İngilizce biliyor ve çok akıcı konuşuyorlar.

   Filipinliler şarkı söylemeyi çok seviyor. Her yerde karaoke bar, cafe ya da market...Evet markete bile karaoke yapanları gördük. Şarkı söylemek, dans etmek, enstrüman çalmak ve resim yapmak konusunda gayet yetenekliler...Bu durumu hayatın her alanında görmek mümkün...

   Her yerde upuzun kuyruklar göreceksiniz bu ülkede. Metroya , otobüse ,vapura binebilmek için sıra, biletlerini alabilmek için sıra. Hatta havaalanlarında içeri girebilmek için çok ciddi sıralar var. Uçağı kaçıracağız diye kaç defa  korku yaşadık. İçeri girmeyi başardığınız gibi vergi verme sırasına ve sonra da uçak bileti sırasına giriyorsunuz. Hiç sıra bitmiyor bu ülkede.

   Zincir ve yerel büyük marketlerde de cok ciddi sıra oluyor. Tam 1 saat kasa sırasında beklemişliğimiz var. Sistemlerinin  çok yavaş işlemesi, hızla artan nüfusları bu sonucu veriyor maalesef.

   Çok enteresan durumlarla karşılaşacağınız bir ülke olacak burası. Çok zengin ve çok fakirin iç içe yaşadığı gökdelenlerle, gecekonduların yanyana olduğu bir yer. 

   Güneydoğu Asya ülkelerinde hava cok sıcak olduğu için , AVM'ler, marketler, dükkanlar, toplu ulaşım araçları çok soğuk olur. Fakat burada bu farkı pek hissedemeyeceksiniz, çok az serinletiyorlar. AVM'lerde otururken terliyorsunuz. Buna tezatlık olarak da uçaklarına bindiğinizde kutup soğuğu ile karşılaşıyorsunuz.

 

   FİLİPİNLER ROTAMIZ

   Boracay - Cebu - Tagbilaran City - Panglao Island - Puerto Princesa - El Nido - Manila

 

   NE ZAMAN GİDİLİR

   Filipinler için yüksek sezon Aralık - Mayıs ayları arasıdır. Bu aylarda ülke genelinde hava durumu daha iyi ve yağışlar daha az görülmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki Filipinler 7109  adadan oluşup, çok geniş bir alana yayılmıştır. Bulundukları bölgeye göre iklim koşulları değişebiliyor. Mutlaka gitmeden önce hava durumunu kontrol etmekte fayda var.

 

   FİLİPİNLER'DE NEREDE KALDIK

   Boracay: Dormitels PH Boracay, D 7 Resort

   Cebu: The Center Suites, Skypark Pensionne

   Tagbilaran City: Staylite Park Bed and Breakfast

   Panglao Island: Gaeas Apartments

   Puerto Princesa: Charm Guesthouse, Teofila Pension

   El Nido: Together Pension

   Manila: Wanderers Guest House

 

   Siz de Filipinler'le ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak atabilirsiniz.
pabucumun gezgini (admin)
17.10.2016 23:27
Konaklama için sürekli fiyatları kontrol et. Booking ve agoda sitelerine bak...Bizim kaldığımız yerler çok ucuzdu, lokasyon olarak da iyiydi. Ülke içi uçuş yapacaksan biletlerini önceden al. Havaalanına da mutlaka 3 saat önce git.
pabucumun gezgini (admin)
17.10.2016 23:26
Merhaba Boraçay için 6 gün yeterli bir süre, fazla değil... Biz de 6 gün kalmıştık. Vergi konusuna çok takılma...Sen en fazla 2 yere gideceğin için seni üzmez... Çok da fazla değil zaten...Boraçay güvenli bir yerdi. Ancak Manila için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz.Air Asia ve Cebu Air ucuz firmalar...
Serkan
17.10.2016 22:55
Merhaba Qatar firmasının eylül ayı başında yaptığı 5 günlük %60 indiriminden dolayı araştırma yapmadan filipinlere mart ayına 8 günlükprogram yaptım. İngilizce seviyem az derecede. Merak ettiklerim aslında çoğunlukla boracayda kalmak isterim.yani 6 gün fazlamı? Yerel Uçak firmaları adları? Vergiden bahsettiniz. Verilen fiyatlarda Vergi hariçmi oluyor genellikle ? Akşam gezmek nasıl güvenlimi ? Konaklama fiyatları gerçekten çok pahalı geldi.erken rezervasyon şart sanırım . Teşekkür.
Toplam 3 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.