ENDONEZYA
19.09.2016 Saat : 08:52
  


Başkent: Jakarta

Para Birimi: Rupiahı (1 TL: 4500 Rupiahı)

Saat Farkı: +5

Vize Durumu: Türkiye vatandaşlarından vize istemiyor. Havaalanından giriş yaptığınızda 1 aylık vizeniz ücretsiz olarak pasaportunuza işleniyor.

Konuşulan Diller:  Resmi dil (Bahasa ), yerel diller, İngilizce

Din: İslam (%87),  Hristiyanlık (%10), Hinduizm (%2), Budizm, Putperestlik, Konfüçyanizm
 

 

   Endonezya, Güneydoğu Asya'da yer alan Sumatra Adasından Avustralya'ya kadar uzanan 17.508 adadan oluşan bir ülkedir...En büyük ve ekonomisi en gelişmiş adası Java Adasıdır ve başkent Jakarta'da bu adada bulunur. En büyük 5 adası: Sumatra, Borneo, Java, Celebes ve Yeni Gine'dir.Adaları birbirinden ayıran iç deniz, açık deniz ve boğazlardır. Dünyanın en derin boğazları bu ülkede bulunur. Aktif ve sönmüş volkanik dağların en fazla olduğu ülke yine bu Endonezya'dır.

   Adalar deniz ticaretine çok uygun olduğundan, hala halkın çoğu denizci ve tüccardır. Tarih çağlarında ülke Çin, Hindistan, İran ve Bizans İmparatorluğunun deniz ticaret yolu idi. Günümüzde de bu özelliğini muhafaza etmektedir. Ticaret gemileri buraya uğrar baharat, reçine ve değerli kereste alırlardı.Ticaret nedeni ile dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar gelip bu ülkeye yerleşmişler ve yeni fikir ve geleneklerin yerleşmesine sebep olmuşlardır. Miladın ilk yıllarında halk aşiretler halinde yaşardı. O zamanlarda Putperestlik, Budizm ve Hindu dinleri yaygın idi. Her ada ayrı bir krallık idi  ve aşiretler vardı. 7. ve 13. asırlara kadar bölgenin en güçlü kralları Sumatra ve Java Kralları idi. 13.ve 15. asırlarda Hindistan ve Malezya'dan gelen Müslüman tacirler İslamiyetin yayılmasına vesile olmuştur. Süratle yayılan din ülkenin İslamik bir ülke olmasına neden olmuştur.

  Ekvator üzerinde yer alan bu ülkede tabiatı ile, ekvatoral iklim hüküm sürmektedir. Bütün yıl boyunca muson rüzgarının etkisinde kalır ve bol yağış alır. Tropik ormanları, çok çeşitli bitki örtüsüne sahiptir. Bataklıkların çok olduğu kıyı bölgelerinde Mangrov ormanları vardır. Çok çeşitli meyve ağaçları ve hayvanlar vardır. Dünyada kuş çeşitliliğinin bolluğu ile meşhurdur. Yeraltı zenginliği bakımından da çok zengindir. Gezdiğiniz her yerde pirinç tarlaları göreceksiniz. Bu ülkeye çok farklı güzellik katmaktadır. Sadece kendi nüfusuna yetmekte olan pirinçleri son yıllarda civar ülkelere ihracata başlamışlar. Kahve üretimi bol olduğu için her markette kahve çeşitlerini uygun fiyata bulacak  ve her sokakta kahve içilen kafeleri göreceksiniz.

  En eski bilgilere göre 4-5 bin yıl önce, Malezya'dan gelen halk bu  topraklara yerleşmiştir ve hala Malay halkının çoğunlukta olduğu bir ülkedir. 250 milyon civarı nüfusu ile dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi ve aynı zamanda en kalabalık müslüman nüfusa sahip ülkesidir. Halkın %87'si Müslüman olup, diğer etnik dinler de görülmektedir.

   Resmi dil Bahasa (Endonezca) olup, halk arasında 250'den fazla yöresel dil konuşulmaktadır. Yaşayan insanların çoğunun anadili yerel şivelerdir. Herkes Endonezcayı da ikinci dil olarak bilir. Turistlik bölgelerde İngilizce geçerli dil olup , turistik olmayan yerlerde İngilizce anlaşma konusunda sıkıntı çektik. Halk ve esnaf İngilizce bilmiyorlardı.

  İrili ufaklı adalardan oluşan bu parçalı coğrafi yapıda bir gezi programı yapmak gerçekten çok zor. O yüzden ülkeyi doğu batı yönünde gezmeye çalışmak yerine bölgelere ayırmak en mantıklısı dedik ve gezimizi Java Adası, Bali ve Gili adalarıyla sınırlı tuttuk. Endonezya, kara parçalarının yüzölçümüyle Türkiye'nin 2,5 katı büyülüğünde bir ülke...Buna iç denizleri de kattığımızda Türkiye'nin 6 katı büyüklüğünde bir alanı kaplıyor. Böylesine geniş bir ülkeyi, tek seferde hakkını vererek gezmek ise imkansız olduğu için en azından gezdiğimiz yerleri sindirerek  gezebilmek adına gezimizi birkaç adayla sınırlı tuttuk. Geriye kalan adalarını  çok merak edip, daha sonrası için planlayacağız.

 

 

   KONAKLAMA

 

   Endonezya'da her bütçeye göre konaklama seçeneği mevcut... Bu konuda gezdiğimiz şehirler itibariyle hiç sorun yaşamadık. Asya için genelde konaklama ile ilgili temizlik konusunda alarm verilir. Endonezya'da bu konuda hiç sıkıntı çekmedik. Endonezya'da otellerde genelde kahvaltı dahil oluyor. En azından kahvaltıda ne yiyeceğim diye düşünmenize gerek kalmıyor. Bir çok Güneydoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Endonezya'da da yağmurlu sezon ve kuru sezon olarak iki dönem var ve konaklama fiyatları da bu dönemlere göre farklılık gösterebiliyor. Endonezya çok parçalı bir ülke olduğu için bu dönemleri birbirinden ayırmak bazen mümkün olmayabiliyor. Gideceğiniz bölgenin turizm çeşidi de bunda önemli bir faktör... Herkes Endonezya'ya deniz, kum, güneş için gitmiyor sonuçta.. Bu yüzden gideceğiniz bölgeye ve mevsime göre fiyatlar çeşitlilik gösterecektir.Tek katlı evini veya villasını hostel, pansiyon tarzı konaklamaya çeviren  çok kişi var, asya ülkelerinin genelinde var bu zaten. Çok sıcak ortam olmasından dolayı biz bu tip yerlerde konaklamayı daha çok seviyoruz.Yeni insanlarla tanışma, bahçesinde oturup sohbet etme çok hoşumuza gidiyor.

 

 

   ULAŞIM

 

   Endonezya çok parçalı bir ülke olmasına rağmen ulaşım konusunda çok sıkıntı yaşamadık. Ancak bunun için gezi programınızı çok iyi yapmalısınız. Ülke çok büyük ve adalardan oluşan parçalı bir yapıya sahip...Binlerce ada var ve siz de bu gerçeği gözönünde bulundurarak bir gezi programı hazırlarsanız ulaşım konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Ülke içinde otobüs, feribot, tren seferleri sık ve ucuz... Uçak biletleri de gayet makul fiyatlar... Size düşen sadece iyi bir program yapmak...

 

 

   YEME-İÇME

 

   Endonezya, mutfağıyla çevre ülkeleri de etkileyen bir yemek kültürüne sahip... Yeme-içme konusunda hiç problem yaşamadık. Ancak kahvaltı konusunda yine kendi başınızın çaresine bakacaksınız. Çünkü bizim alıştığımız türden bir kahvaltı kültürleri yok. Diğer öğünler bizim damak tadımıza çok yakın. Tüm Güneydoğu Asya ülkelerinde olduğu gibi Endonezya'da da pirinç önemli bir tüketim maddesi. Ekmek  yerine pirinç tükettikleri için kahvaltıda bile pirinç pilavı yemekteler ve haşlanmış olarak tüketiyorlar. Her ne kadar bizim damak tadımıza uymasa da bazı zamanlar biz de yedik.  Mutfaklarının en önemli yemeği "nasi goreng" bir çeşit kızarmış pirinç;  yanında tavuk, kırmızı et veya deniz mahsülleri ile tüketiyorlar. Bunun dışında "satay" denilen yemekleri bizim çöp şişe çok benziyor. Kendilerine has soslarıyla birlikte servis ediliyor. "Gado gado" denilen sebze yemekleri bizim pek hoşumuza gitmese de denemeye değer. Severseniz her yerde bulabileceğiniz bir yemek çünkü... "Tofu" yemekleri de aynı şekilde... Tatlı konusunda tüm Güneydoğu Asya'da olduğu gibi Endonezya da bizim gözümüzde sınıfta kaldı. Çeşitlilik ve lezzette Türk mutfağının yanından bile geçemez diye düşünüyoruz.

 

 

   ALIŞ-VERİŞ

 

   Güneydoğu Asya ülkeleri genelde AVM kültürünün yerleşik olduğu ülkeler... Endonezya'da da bu durum var. Gezdiğimiz tüm şehirlerinde gerek AVM gerekse de pazarlarıyla tam bir alışveriş ülkesi... Türkiye ile karşılaştırdığımızda Endonezya'dan alınacak çok şey var. Başkent Jakarta dışında diğer şehirlerde uygun fiyata tekstil, kahve çeşitleri, hediyelik eşyalar ve yağlı boya tablolar almak mümkün... Bunun dışında elektronik sarf malzemeleri başta olmak üzere elektronik konusunda da uygun fiyata alışveriş yapabileceğiniz bir yer Endonezya...

 

 

   NE İÇİN GİDİLİR

 

   Tropik adaları ve bembeyaz sahilleri

   Sıcakkanlı insanları

   Hala bakirliğini koruyan vahşi doğası

   Aktif ve sönmüş yanardağlarına yürüyüş,tırmanış

   Mistik Bali adası

   Pirinç tarlalarının eşsiz manzarası

 

 

   ARTILARI

 

   Yeme-içme, ülke içi ulaşım ve konaklamanın ucuz oluşu

   Vizesiz olması

 

 

   EKSİLERİ

 

   Günden güne fiyatların artıyor olması

 

 

   PABUCUMUN GEZGİNİ İZLENİMLERİ

 

 

   Endonezya'da genel olarak turistlere sıcakkanlı bir yaklaşım söz konusu... Ama özellikle turistik olmayan veya küçük yerleşim yerlerinde bu durum biraz daha abartılı... Yoldan geçerken, hatta motorsikletlerini son sürat kullanırken "hello" diye  seslenmeleri  eksik olmuyor. Yolda bir çok kişi sizi durdurup İngilizce konuşarak pratik yapmak istiyorlar. Bizimle   fotoğraf çektirmek için adeta yarışmalarını ilk başlarda biraz garipsemiştik. Bir kişi  fotoğraf çektirince bir bakıyorsunuz etrafınızda sırasını bekleyen pek çok kişi var.  Ama daha sonra alışıyorsunuz. Kendinizi rockstar gibi hissedeceksiniz. Hee bir de siz kendinizin veya başka birşeyin fotoğrafını çekmeye çalışırken sizin karenize girmek isteyen çok oluyor. Hiç çekinmeyen samimi, saygılı insanlar. Biz çok sevdik...

   Endonezya'da tren biletlerini gişelerden, istasyonlarda bulunan bankomatlardan, internetten ve "Indomaret Point"  adındaki süper marketlerden alabilirsiniz. Gişelerde her zaman çok uzun sıralar olduğundan bunu tavsiye etmiyoruz. En iyisi internet üzerinden almak olmakla birlikte, internetten bilet almaya sıcak bakmayanlar için istasyonlardaki bankomatlar da iyi bir seçenek... Ancak burada bilet parasını tam verin çünkü para iadesi ancak Endonezya telefon hattınız varsa ona yapılıyor. Nakit para üstü yok. Biz bilmediğimizden bir kere kaptırdık parayı. Diğer seçenek olan  "Indomaret Point"  süper marketlerinde de kasiyerler çok yardımcı oluyorlar.

   En tehlikeli trafiği bu ülkede gördük. Motorsiklet sayısı ve süratleri çok fazla. Bir çok yerde yayalar için trafik lambası yok sadece araçlara var. Karşıdan karşıya geçebilmek için çok sıkıntı çektik, bir arabanın önünden geçerken hemen yanından son sürat motorsikletin çıkıvermesi bizi çok zora soktu. Diğer Asya ülkelerine kıyasla kadın sürücüler azdı. Kask takmaları zorunlu. Yayalara yol verme nezaketine sahipler.

  Devlet üniversiteleri paralı ve pahalı olduğu için her genç gidemiyor. Nüfuslarına oranla gidebilen sayısı baya az. Liseyi bitirdikten sonra kendilerini sanatsal aktivitelere yönlendiren çok kişi göreceksiniz. Filipinlerde olduğu gibi, sokaklarda müzik aletleri çalarak bahşiş koparmaya çalışan, tabloya resim yapan, atık maddeleri değerlendirerek caddelere değişik figürle heykeller yapan gençler göreceksiniz. Devlet görevlilerinin,  atıklardan yapılan heykelleri topladığını da  göreceksiniz.

   Otellerde ve kapalı mekanlarda sigara içiliyor.

   Şehirlerinde bile çok yüksek katlı apartmanları çok az gördük. Genellikle tek veya 2 katlı evler ve villalar hakim.

   Asya ülkelerine kıyasla en fazla fareyi bu ülkede gördük. Özellikle Java adasındaki şehirlerde.

   Endonezya, gelişmekte olan ülkeler arasında  G20 de en fazla nüfüs artışına sahip ülkeler arasında yer alıyor.

 

 

   ENDONEZYA ROTAMIZ

    

   Jakarta - Bandung - Surabaya - Bali (Ubud) - Gili Adaları (Gili Trawangan - Gili Meno - Gili Air) - Bali ( Seminyak) - Yogyakarta

 

  NE ZAMAN GİDİLİR

 

   Yıl boyu gidilebilecek bir ülke Endonezya... Ancak eğer amacınız bizim gibi deniz, kum, güneş ise Mayıs - Ekim arası en uygun dönem... Dünyanın en eski yağmur ormanlarına sahip Endonezya'da ülke her mevsim yağmur alıyor. Bundan kurtuluş yok. Ancak bu yağmurlar günlük hayatı etkileyecek ölçekte değil çoğu zaman... Özellikle yüksek sezonda ülkenin genelinde hava daha yumuşak ve yağmurlar ise programınızı sıkıntıya uğratacak cinsten değil... Hatta bazen, şehirlerini gezerken  "Biraz yağmur yağsa da serinlesek"  bile diyeceksiniz. Ekvatoral ikliminden dolayı  çok bunaltıcı sıcağı yok. İklim konusunda en rahat gezdiğimiz  ülke burası oldu.

 

 

   ENDONEZYA'DA NEREDE KALDIK

 

   Jakarta: Madu Inn, Hotel 55

   Bandung: De Tropis Guest House

   Surabaya: Loxy Inn

   Ubud: Kabera Bungalow

   Gili Trawangan: Edy Homestay

   Gili Meno: Pepaya Meno Bungalows

   Gili Air: Mirna Homestay

   Canggu Beach: Balibbu Guesthouse

   Seminyak: bnb Style Hotel Seminyak

   Yogyakarta: Couchsurfing konaklaması

 

  Siz de Endonezya  ilgili sorularınızı, deneyimlerinizi ve görüşlerinizi yorum olarak atabilirsiniz.
Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.