Seyahat Öncesi Sağlık
12.10.2016 Saat : 00:03
  


  

  Büyük gezi öncesi yaptığımız hazırlıklar esnasında bir çok şey öğrendik. Bazı doğru bildiğimiz yanlışlar, hiç bilmediklerimiz...Hepsi hem bu gezinin hem de hazırlıkların parçası oldu, oluyor ve olacak... Malum, hayatta her şeyin başı sağlık...Biz de, bilmediğimiz coğrafyalarda dolaşırken tedbiri elden bırakmamak adına biraz araştırma soruşturma yapalım dedik ve şu bilgilere ulaştık.

   Yurtdışına çıkmadan önce (özellikle Güney Amerika, Afrika, Asya ve Uzakdoğu) Türkiye Hudutlar ve Sahiller Genel Müdürlüğüne uğrayalım dedik. İyi ki de uğramışız diyoruz. Çünkü çok önemli bilgilerle döndük. http://www/hssgm.gov.tr adresinden hem kendiniz bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz, hem de şehrinizdeki şubenin adres ve telefon numaralarını öğrenebilirsiniz. Biz, İzmirde Pasaport iskelesinde bulunan şubesine uğradık. Gitmeden 1 gün önce telefon ettik ve randevulaştık. Ertesi gün sağlık merkezine gittiğimizde Dr. Arif Bey' le görüştük. Müthiş bir ilgi ve alaka ile karşılaştık. Bütün sorularımızı sabırla dinledi ve ayrıntılı cevapladı. Yazının bundan sonrası tamamen Güneydoğu Asya seyahatine gideceklerle ilgili...

   Biz, ilk olarak muhtemelen gideceğimiz ülkeleri sıraladık (Sri Lanka, Malezya, Tayland, Kamboçya, Singapur, Endonezya vb.) ve bu ülkeler için zorunlu aşı olup olmadığını sorduk. Yukarıda saydığımız ülkelerle ilgili zorunlu aşı yokmuş. Ancak tedbiri elden bırakmamak lazım. Bir çok ülkede kırsalda vakit geçireceğimiz için Tetanoz, Hepatit A ve Hepatit B aşısı olmaya karar verdik. Tifo aşısının koruyuculuğunun yüzde 46 olduğunu söyleyince yaptırmak istemedik. Gideceğimiz ülkelerde bol miktarda pirinç tarlası ve dolayısıyla sinek bulunuyor. Sıtma hastalığı da gezimizi ciddi şekilde sıkıntıya sokabileceği için sıtma ile ilgili de tablet tavsiyesinde bulundu. Tetradox 100 mg kapsül (Doksisilin), SGK' nın ödediği bir ilaç. Bir kutuda 14 kapsül bulunuyor. Gitmeden 1 gün önce başlanacak. Sabahları tok karnına, bol suyla, günde tek doz, tek tablet, seyahat süresince ve döndükten sonra 4 hafta boyunca devam edilir. Gideceğiniz gün sayısına göre hesabınızı yapabilirsiniz. Bu arada sadece gideceğimiz yerlerle ilgili değil de genel olarak temizliğimize nasıl dikkat etmemizle ilgili can alıcı bilgiler verdi.

- Mutlaka yanınızda SİNEK KOVUCU bulunsun. (Sinek kovucuda etkin madde olarak %30 ve üstü deet (dietil toluamid) içeren sinek kovucu losyonları kullanmak özellikle sivrisinek yoluyla bulaşan SITMA için önemle tavsiye edilir)

- Biz, sizin için şüyle bir marketlere göz attık ve OFF Max markalı tamamen turuncu ambalajda olan bir sivrisinek losyonu bulduk.

- Gideceğiniz ülkeler genelde sıcak memleketler olduğu için yüksek faktörlü GÜNEŞ KREMİ alın.

- PET SU kullanın. (Traş sonrası yüz yıkama ve diş fırçalama dahil)

- Traş ve diş fırçalamayı duştan SONRA yapın.

- BUZ KULLANMAYIN.

- Kutu içecekleri, temiz olduğuna inandığınız bardakla ya da ambalajdan çıkmış PİPET le için.

- KLOZET KAĞIDI ve TUVALET KAĞIDI götürün.

- KLOZET SİFONU çekerken kapağı kapatın.

- EL HİJYEN JELİ (Alkol bazlı) alın.

- ÜFLEMELİ EL KURUTUCULARINI kullanmayın.

- Kırsal kesimlerde UZUN KOLLU gömlek ve BÜZGÜLÜ PAÇALI pantolon giyin.

- Kırsal kesimlerde özellikle akşamları BEYAZ GİYSİ asla GİYMEYİN. Bu şekilde giyinirseniz sivrisinekler için sizi bulmak hiç zor olmayacaktır.

- Mümkünse CİBİNLİK kullanın.

- Odaya girmeden önce dış kapının girişinde sabırla bekleyen sivsineklere dikkat edin.

- Ayakkabılarınızı giymeden önce ters çevirip sallayın. Gideceğiniz bölge sıcak ve nemli olduğu için ayakkabılarınız bazı canlılar için ideal bir yuva olabilir.

- Salataları nasıl yıkandığını bilmediğiniz yerlerde yemeyin. Mümkünse hiç yemeyin.

- Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa yanınızda REÇETE bulundurun ve ilaçlarınızı kutularında muhafaza edin. Gittiğiniz bölge uyuşturucunun altın üçgeni olduğundan reçetesiz ilaçlar sizin için ciddi sıkıntılar doğurabilir.

- Dünyanın neresinde olursanız olun, saat kaç olursa olsun karşınızda Türkçe konuşan bir doktor bulabileceğiniz +90 212 444 77 34 telefon numarasını telefon rehberinizin baş köşesine yerleştirin.

   Sağlıklı seyahatler...
Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.