Sağlıkla ilgili dikkat etmemiz gereken önemli bilgilerden daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Şimdi gelelim aşılara...

   Doktorumuz, gideceğimiz bölge Güney Asya ve Güneydoğu Asya olduğu için Hepatit A, Hepatit B ve Tetanoz aşılarını yaptırmamızı tavsiye etmişti. Bu aşıların ise sağlık ocaklarında ücretsiz yapılabildiğini söylemişti. Ancak pratikte bu bilginin kısmen doğru olduğunu öğrendik. Tetanoz ve Hepatit B aşıları sağlık ocaklarında ücretsiz olarak vurulabiliyor. Ancak Hepatit A sağlık ocaklarında değil İl Halk Sağlık Müdürlüğü'nde ve sadece çocuklara ücretsiz olarak yapılıyordu. Yetişkinler ise eczanelerden ücretini ödeyerek alacakları aşıyı sağlık ocaklarında vurdurabiliyor.

   Biz, Tetanoz aşısını hemen vurulduk. İkinci dozunu ise 1 ay sonra vurulduk. Üçüncü doz ise 6 ay sonra... Ancak biz çoktan yola çıkmış olacağımız için bu dozu vurulmadık. Ama zaten aile hekimimiz 2 dozun bizi gezimiz süresince koruyacağını söyledi. Bu nedenle sıkıntı yok.

   Hepatit B için ise önce kan testi yaptılar. Benim kanımda bağışıklık olmadığı için ben vuruldum. Deniz'in ise bağışıklığı varmış. Ben, ikinci dozu da 1 ay sonra vuruldum ve bu da halloldu.

   Hepatit A aşısını gezi öncesi İzmir'de ve İstanbul'un bir çok yerinde araştırdık. Ancak sadece 1 doz aşı bulabildik. Onu da Deniz vuruldu. Ben, Allah'a emanet bir şekilde geziye çıktım. Bu yüzden gezi öncesi hazırlık sürecinde aşıları sona bırakmamakta fayda var.
Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.