Ucuz Gezmenin Yolları
17.09.2016 Saat : 12:26
  


   Öncelikle gezmenin sadece parayla ilgili olduğunu sananların büyük bir yanılgı içinde olduklarını söylemeliyiz. Evet belli standartlarda gezmenin para ile ilgisi olduğunu biz de kabul ediyoruz ancak bundan çok daha fazlası var diyerek gezmeyi ucuza getirmenin bizzat denenmiş yöntemlerini bu yazımızda sizinle paylaşacağız.

   Bir gezideki maliyetlerin bize göre en temel 3 sac ayağından başlayalım. Daha sonra kategorisiz tavsiyelerimize geçeriz. Ulaşım, konaklama ve yeme içme...Buradaki tavsiyelerimizi tek tek, seçmeli ya da topyekün kullanabilirsiniz.

 

   ULAŞIM TAVSİYELERİ

   Gezilerde belki de en göz korkutan maliyet unsuru olarak ulaşımı sayabiliriz. Ancak yerine ve zamanına göre seçeceğimiz maliyet azaltma yöntemleri ile bunu eğlenceye çevirmek yine bizim elimizde...

- Ucuz uçak bileti alabilmek için erken bilet alın klişesine girmeyeceğiz. Çünkü erken almak her zaman ucuz alabileceğimiz anlamına gelmez. Ancak uçak bileti kampanyalarını takip edin demek boynumuzun borcu... Çünkü ucuz bilet alabilmenin sırrı bu amansız takipten geçiyor. Biz, Güneydoğu Asya gezimize çıkmadan önce 1 yıl boyunca hangi ayda hangi destinasyona kaça bilet satıldığını takip ettik ve hangi destinasyona kaça bilet alırsak ucuz bilet almış oluruz diye araştırdık. Sonunda gezimizden yaklaşık 2 ay önce umduğumuzdan da düşük bir fiyata tek yön biletimizi kaptık. 'Ben her gün internet sitelerinde vakit harcayamam' diyenlerdenseniz havayollarının indirim bültenlerine kaydınız yapın ve bu zaman kaybını en aza indirgeyin. Ama Pabucumun Gezgini tavsiyesi olarak yine de ara ara bireysel olarak tüm havayollarının biletlerini gösteren skyscanner, momondo ve turna gibi siteleri kontrol etmeyi ihmal etmeyin deriz.

- Uçak bileti alırken mümkünse düşük sezon denilen dönemleri tercih edin. Direkt uçmak yerine aktarmalı uçuşlar da çoğu zaman bilet fiyatlarında ciddi tasarrufa neden olabiliyor. Hatta aktarma sürelerini biraz daha uzun tutup aktarma yapılan şehri gezerek bunu eğlenceli bir duruma dönüştürmek de olası...

- Aynı şehirdeki iki havaalanından birine uçmak diğerine göre daha ucuz olabiliyor. Bu seçenekleri göz ardı etmemek lazım.

- Havayolu şirketlerinin bir çoğunda az bagaj daha ucuz uçuş demek olduğu için mümkün olduğunca hafif bir çantayla yola çıkmak, bütçeyi korumak adına akıllı bir davranış olacaktır.

- Bir şehir yürümeden gezilmez. Bu yüzden ziyaret ettiğiniz şehri elverdiğince yürüyerek gezin. Bu, hem şehri daha iyi tanımanızı sağlar hem de ulaşım maliyetlerinizi biraz daha düşürür.

- Ulaşım maliyetlerini sıfırlayan yöntem ise otostop çekmektir. Bunun tehlikeli bir ulaşım yöntemi olduğunu söyleyenlere ise sözümüz, sizi arabasına alan kişi için de aynı şey söz konusu...Otostopu çeken kişi de tekin olmayabilir. Bu yüzden kendi kişisel güvenlik önlemlerinizi alıp gezilerinizde baş parmağınızın sihrini kullanabilirsiniz.

- Bir yerden başka bir yere ulaşım konusunda bazen pahalı ama kısa yol yerine ucuz ama uzun yolu tercih edebilirsiniz. Ulaşımda tüm alternatifleri değerlendirirseniz bu, size zamandan ve-veya paradan tasarruf etmenizi sağlar.

- Ulaşımda maliyetleri azaltan bir diğer yöntem ise masraf paylaşmaktır. Örneğin havalimanından şehire gitmek için taksiden başka seçeneğiniz olmadığı durumlarda sizinle aynı yola gidecek birine masrafları bölüşmeyi teklif edebilirsiniz. Unutmayın çoğu kişi bu teklifi dünden kabul edecektir. Hatta bununla ilgili uzun yollarda kullanabileceğiniz bir çok internet sitesi ve akıllı telefon uygulaması bile var. (blablacar, yolyola, erideshare, compartir vb.)

 
 

   KONAKLAMA TAVSİYELERİ

- Uzun süreli yolculuklarda yolculuğun süresinin gece boyunca olması sizi o gece için konaklama masrafından kurtaracaktır.

- Couchsurfing gibi misafirlik siteleri de konaklama masrafınızı sıfırlamakla birlikte lokal insanlarla kaynaşmanızı sağlayabilir.

- Aynı odayı başka gezginlerle birlikte paylaşmanıza olanak sağlayan hosteller konaklama için ucuz seçenek olmakla birlikte diğer gezginerle kaynaşmanızı ve belki de gideceğiniz yönden gelen gezginlerden parayla satın alınamayacak bilgiler edinmenizi sağlayabilir.

- Oteller yerine tercih ebileceğiniz bir diğer konaklama seçeneği ise bir evin odasını kiralamak

- Gönüllü organizasyonlarda veya kalacak yer karşılığı olarak hostel, kafe, organik çiftlik vb yerlerde günde bir kaç saat çalışarak da konaklama masrafınızı sıfıra indirebilirsiniz.

- Çadır kurmak da sizi konaklama konusunda yapacağınız masraftan kurtaracak en ilkel yöntemlerden biridir.

- Bütün gezilerde olduğu gibi konaklama konusunda da yine zaman faktörü size tasarruf imkanı sağlayabilir. Gideceğiniz yerin düşük sezonda olması konaklama konusundaki masraflarınızı da düşürecektir.

 
 

   YEME-İÇME TAVSİYELERİ

- Gittiğiniz ülke neresi olursa olsun mutlaka yerel halkın alışveriş yaptığı turistik olmayan yerlerde yemeye çalışın. Bu, size her zaman tasarruf olarak geri dönecektir.

- Bazı öğünlerinizi marketten yapacağınız alışverişle geçiştirebilirsiniz.

- Bazı ülkelerde kurulan sokak pazarlarında inanılmaz ucuza yemek bulmak mümkün olabiliyor. Hem lokal insanlarla tanışma fırsatı hem de lokal yemekleri tatma fırsatı... Ayrıca bütçe dostu.. Bir gezgin daha ne istebilir ki...

- Konaklama konusunda, içinde kendi yemeğinizi pişirebileceğiniz hostellerde kalmanız cebinizi rahatlatacak bir tercih olacaktır. Yine ortak kullanım alanlarında sıcak su, çay ve kahve gibi imkanları olan hostelleri tercih etmeniz yine size ufak görünen ama uzun süreli seyahatlerde ciddi bir maliyet olabilecek içecek masrafından kurtaracaktır.

- Bazı ülkelerde karşılaştığımız su bankomatlarında, elinizdeki boş pet şişenizi bedavaya yakın bir fiyata içme  suyu doldurabilirsiniz. Bu bankomatların yerini yerel halka sorup öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 
Toplam 0 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.