Seyahatlerde Dikkat Edilecekler
11.10.2016 Saat : 18:35
  


  

  Seyahatlerde dikkat edilmesi gerekenleri Seyahat Öncesi ve Seyahat Esnasında olarak ikiye ayırmak gerekir. Her seyahatin bir hikayesi, bir geçmişi vardır. Plansız seyahatleri bir tarafa koyuyoruz ama planlı seyahatlerin bir hazırlanma süreci vardır. Kendi deneyimlerimizden yola çıkarak ilk olarak bu hazırlık sürecinde nelere dikkat etmemiz gerektiğiyle ilgili bir kaç tavsiyede bulunacağız. Daha sonra da seyahat halindeyken dikkat edileceklerle ilgili tavsiyelerimiz olacak.

 

   SEYAHAT ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

- Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol edin. Bir çok ülke pasaportun geçerliliğinin 6 aydan az olması halinde girişte size sorun yaratabilir.

- Uçak biletinizin tarihini ve saatini kontrol edin. Ben unutmam demeyin. Biz dedik ve başımıza geldi. Hafızanız bazen sizi yanıltabiliyor.

- Gideceğiniz ülke ya da ülkelerde farklı priz girişleri kullanılıyor olabilir. Bunun için priz dönüştürücü almanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

- Kısa süreli seyahatlerde paranızı yanınızda nakit olarak bulundurun.  Aksi halde bankamatik kartını yurtdışında her kullandığınızda komisyon ödeyeceksiniz.

- Yanınızda mutlaka birden fazla bankamatik kartı ve kredi kartı bulunsun. Kayıp, çalıntı, manyetik kartın bozulması, yurtdışında banka kaynaklı problemlerle karşılaştığınızda can kurtarıcı olacaktır. Banka kartınızın yurtdışı kullanımına açık olduğunu mutlaka teyit ettirin.

- Kredi kartınızın bir tanesi master card ise diğeri visa olsun.

- Cep telefonunuza yurtdışında işinize yarayacak akıllı telefon uygulamalarını yükleyin. (navigasyon, çevrimdışı translate uygulaması vb)

- İlk varacağınız yere rezervasyon yaptırmanız ve rezervasyon yaptırdığınız yere nasıl ulaşılacağı ile ilgili alternatif ulaşım yollarını önceden araştırmanız, seyahate iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir.

- Seyahatlerinizde yanınızda bir powerbank bulunması çok işinize yarayacaktır. Seyahat öncesi hazırlıklarda atlanmaması gerekir.

- Gideceğiniz yer veya yerlerle ilgili uyarılar ve tehlikeli yerlerle ilgili bilgileri önceden edinmek size rotanızı oluşturmada da yardımcı olacaktır.

- Pasaportunuzun ilk 2 sayfasının fotokopisi pasaportunuzdan ayrı bir yerde; yanınızda bulunsun. Hatta cep telefonunuzdan fotoğrafını da çekebilirsiniz. Herhangi bir kayıp durumunda çok işinize yarayacaktır.

- Paraya kıyın ve iyi bir çanta alın. Bu konuda çok netiz.

- Gideceğiniz ülkede bulunan Türk konsolosluğunun adres ve telefon bilgileri yanınızda bulunsun.

- Gideceğiniz ülkelerle ilgili yaptırılması zorunlu aşılar varsa seyahat tarihinden çok önce bu konuda bilgi edinmeye başlayın. Çünkü bir çok aşı tek dozluk değil. Yani 1 kere vurulmanız korumuyor. Aradan belli bir süre geçip 2 hatta 3. dozu seyahat öncesi vurulmanız gerekebilir. Bu yüzden önce sağlık diyoruz ve seyahat planı kesinleştikten hemen sonra aşı durumunu araştırıyoruz.

- Türkiyede size seyahatiniz boyunca yardımcı olabilecek mümkünse soğuk kanlı bir arkadaşınız olsun. Önce güvenlik diyenlerdenseniz günlük 'ben iyiyim' raporunu bu arkadaşınıza verin. Sizin belirlediğiniz bir zaman diliminde haber alamadığında gerekli yerleri aramasını söyleyin.

 

   SEYAHAT ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

- Bir gezginin ya da turistin ilk kazıklandığı yer o ülkeye ya da şehre giriş yaptığı havalimanı, tren istasyonu ya da otobüs terminalleridir. Gitmek istediğiniz yer şehir merkezi ya da şehrin başka bir noktası olabilir. Mümkünse önceden gideceğiniz güzergahtaki alternatif ulaşım araçlarını araştırın. Mutlaka yerel halkın kullandığı ucuz bir seçenek vardır. Sizi sadece taksiye mahkum edecek yerler de var. O zaman da hiç acele etmeyin yine. Sizi aceleye getirip yüksek fiyatlar çekenler olacaktır. Bunu bilerek yapıyorlar. Sanki oradaki son taksiymiş gibi davranıp ya da acelesi varmış gibi davranıp sizi hemen pazarlığı bitirmeye psikolojik olarak zorlamaya çalışıyorlar. Bu, her ülkede karşılaştığımız bir taktik...Amaç pazarlığı oldu bittiye getirmek. Siz, hiç acelenizin olmadığını hal-tavırlarınızla belli edin ve taksicinin her sorusuna cevap verecekmiş gibi hissetmeyin. Biz, bir kenarda oturuyoruz. Dinlenir gibi yapıyoruz. Geliyorlar-gidiyorlar. Kendilerince fiyatlar söylüyorlar. Biz, kendimizi hazır hissettiğimiz zaman fiyat konuşuyoruz. Çoğu zaman işe yaramış bir taktiktir. Genelde ilk gidenler pahalıya giderler. Son kalanlar ise taksici için son şanslardır. Fiyatları biraz daha düşürürler.

- Yardım istemediğiniz birisinin durup dururken sizi bir yere götürme ya da şehri gezdirme konusunda yardım teklif etmesi alarm durumudur. Bu yardımın sonunda çok yüksek bir olasılıkla sizden rehberlik ücreti ya da ajitasyon yaparak yardım talebinde bulunacaktır.

- Seyahat öncesi hazırlıklarda yanınızda birden fazla bankamatik kartı ve kredi kartı bulunsun demiştik. Bu kartları aynı yerde taşımayın. Farklı yerlerde saklayın ki herhangi bir kayıp, çalıntı durumunda diğerlerini kullanabilesiniz.

- Nakit paranızı da aynı şekilde farklı ceplerinize bölerek taşıyın. Üzerinizde fazla nakit bulunduğunu kimseye göstermenize gerek yok.

- Havaalanları genelde dövizlerinizi iyi bir kurdan bozmaz. Bu yüzden sizi şehir merkezine götürecek kadar döviz bozdurmanız yeterli olacaktır.

 
admin (pabucumun gezgini)
27.10.2016 17:28
@Mustafa, Teşekkürler...Siz de ekleme yapmak isterseniz yorum kısmına yazabilirsiniz.
Mustafa
27.10.2016 16:58
Ne guzel deneyimlerden bahsetmissiniz. Okudukça gulumsedim.
Toplam 2 Yorum.

Reklam Alanı

Bu sitede bulunan tüm içerik ve görsel materyal izinsiz kullanılamaz.